w ,

Najlepsza odmiana truskawki! Próbowałeś już ją?

Jest ewenementem kulinarnym nie tylko ze względu na swój smak – podstawą jej fenomenu jest miejsce, gdzie rośnie, czyli Kaszuby. Eksperci uznali, że właśnie to wpływa na jej wyjątkowy smak. Kaszubska truskawka, czyli kaszëbskô malëna, jest oficjalnie chroniona prawnie!

Truskawka kaszubska najlepsza z najlepszych. Kaszebsko malena królową wśród truskawek

Jak podaje Urząd Patentowy RP, kaszubska truskawka jako jedyna jest chroniona prawem własności intelektualnej na poziomie unijnym. Co to zmienia? Wszystko i nic – to wyjątkowe uhonorowanie jakości produktu, smak pozostaje najlepszy! Co do tego nie ma wątpliwości – wiemy przecież, że kaszubskie truskawki to są te „naj z naj” – nawet wśród tych polskich uznawanych w całej Europie za najsmaczniejsze wyróżniają się smakiem. Zawdzięczają to położeniu geograficznemu w którym dojrzewają i właśnie to doceniają eksperci.

Eksperci uznali, że dzięki odpowiednim właściwościom glebowym i klimatycznym Kaszub, jest bardziej aromatyczna i słodsza niż truskawki uprawiane w innych rejonach- informuje Urząd Patentowy RP.

Kaszubska truskawka jako jedyna jest chroniona prawem własności intelektualnej – oznaczeniem geograficznym – i to na poziomie unijnym! Oznaczenie geograficzne to oznaczenie stosowane na produktach, które mają określone pochodzenie geograficzne i posiadają cechy lub renomę, które wynikają z tego pochodzenia.

Skąd jest truskawka Kaszubska? Gdzie ją kupić?

W przypadku tej truskawki jedynym producentem który może oficjalnie posługiwać się nazwą kaszubska truskawka jest Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek (Truskawka Kaszubska/Kaszëbskô Malëna).

Gdzie znajdują się plantacje truskawek na Kaszubach? Kilkudziesięciu uprawnionych producentów jest z obszaru powiatów kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego oraz gminy Przywidz, Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz Cewice. To właśnie tu rosną najsłodsze owoce. Wyjątkowość położenia skutkuje wyjątkowo długą ekspozycją na słońce – na Pomorzu truskawki dojrzewają późno, a tym samym słońce pozwala im dojrzewać najdłuższą ilość godzin w dobie, bowiem właśnie w drugiej połowie czerwca dni są najdłuższe. Tego nie da się zastąpić w innym miejscu w kraju ani za granicą!

Truskawka kaszubska – jakie są ceny?

Co oznacza opatentowana nazwa i co zmienia? Taki owoc może być droższy, ale mamy też zagwarantowaną jakość smaku. Zdaniem Urzędu Patentowego, warto dbać prawa intelektualne, gdyż pozwala to na zdecydowanie wyższy przychód – towary z oznaczeniem geograficznym zazwyczaj są droższe.

źródło: eska.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przetwórca mówi, że sezon będzie ciężki dla truskawek

Cena truskawki na Giełdzie Goławin – 18 czerwca 2023r.