w , ,

Najlepsza na rynku sortownica i wodny rozładunek dla gospodarstwa sadowniczego

Sadownicy coraz chętniej decydują się na niezależność w kwestii sortowania i przygotowywania jabłek do sprzedaży. Rosnące koszty produkcji w tym również usługi sortowania, często stają się powodem do zakupu własnej sortowni.

Na rynku polskim mamy kilku producentów oferujących sortownie oraz wodne rozładunki, są to w większości bardzo duże maszyny, które są ekonomicznie nieuzasadnione w mniejszych gospodarstwach. W ocenie naszej redakcji i wielu sadowników najlepsza sortownia dla gospodarstwa sadowniczego to GREEN SORT. Innowacyjny system sortowania oparty na skanowaniu jabłek, wodny rozładunek oraz cena, są decydującymi kryteriami przesądzającymi, że sadownicy najczęściej decydują się na jej zakup. Jednym z wielu użytkowników sortownicy i wodnego rozładunku GREEN SORT jest Cezary Rokicki z Białej Rawskiej.

Postanowiliśmy kupić sortownicę Green Sort. Szukałem na rynku używanych sortownic z zachodu albo była za duża, lub za mała lub nie spełniała moich oczekiwań. Zakupiliśmy również wodny rozładunek. Główną skrzynkę sterującą wodnym rozładunkiem możemy wyposażyć w pilota. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba schodzić z wózka i sterować ręcznie. Na wodnym rozładunku zanurzamy 8 skrzyniopalet na godzinę, do 10 nawet. To jest więcej jak producent poddaje. Mój basen przy wodnym rozładunku ma długość 11,5 metrów. Chcieliśmy mieć duży buforu załadunku, żeby nie mieć tutaj przerwy później przy sortowaniu. W tym basenie mieszczą się dwieskrzyniopalety. Dziennie robimy jednego tira, tygodniowo 6 tirów. Do pracy mamy 6 osobową załogę – tłumaczy w relacji filmowej Cezary Rokicki.

Sortowania Cezarego została indywidualnie zaprojektowana i wyposażona na potrzeby gospodarstwa. Sadownik poza dodatkową opcją pilota zamówił również dłuższą V-kę, dodatkowe stoły, wiatraki osuszające, stojaki do wag, dwa przenośniki do uszkodzonych jabłek, i zmodyfikował szybszy tryb podawania jabłek.

W sortownicy Green Sort Vision owoce przemieszczają się pomiędzy elementami sortownicy bez odrywania od nich – nie są podrzucane, opuszczane z wysokości, co pozytywnie wpływa na jakość przesortowanych owoców. Nowoczesne systemy wizyjne w połączeniu z algorytmami sztucznej inteligencji umożliwiają wykrywanie i klasyfikowanie uszkodzeń. Dzięki temu sortownica może np. rozróżnić mokry i suchy przemysł – przydaje się to przy sprzedaży jabłek na soki.

Sercem całej sortowni jest komputer, który jest niezastąpiony. Komputer zarządza wielkością, jakością, wybarwieniem oraz uszkodzeniami, to on decyduje na który stół trafi dane jabłko. Jabłka są skanowane według wytycznych, jakie wpiszemy w komputerze. Możemy połączyć stoły, że dany rozmiar i wybarwienie jabłek trafia na np. dwa stoły. Ja, kupując sortownie zdecydowałem się na 8 stołów. Sortownia najbardziej jest wydajna, gdy mamy wysokiej jakości owoce. Robiliśmy Goldena, gdzie przerobiliśmy tylko 200 szkyniopalet w 4 dni, natomiast jabłko było bardzo słabej jakości. Na ostatnie intensywne półtora miesiąca przerobiliśmy 32 tiry swojego jabłka, plus znajomych po koleżeńsku – informuje Cezary Rokicki.

Dodatkowym atutem są niewielkie rozmiary sortownicy. Standardowy wymiary jaki podaje producent to jedynie 2,5m x 3m dzięki czemu jest to najmniejsza tego tupu maszyna na rynku . Pozwala to zaoszczędzić dużo miejsca i optymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową.

Jak informuję sadownik, decydującym kryterium o zakupie sortowni i wodnego rozładunku Green Sort, była gwarancja oraz serwis dor-to-dor jaki oferuje firma.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, prezentującego szczegółowo wodny rozładunek i sortownie, która została indywidualnie zaprojektowana na potrzeby sadownika:

Pytania dotyczące sortownicy oraz wodnego rozładunku prosimy kierować pod numer telefonu wyświetlany niżej:

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowość! Listwa do cięcia konturowego COSMOS 310 od Coup’eco!

ZUS chciałby ściągnąć z kont upadłej przetwórni ukraińskiego przedsiębiorcy ponad 8 mln zł