w

Certyfikaty stały się wiodącymi aspektami w handlu

Rosnąca globalna podaż i bardziej skoncentrowana siła nabywcza wywierają dużą presję na marże w handlu owocami i warzywami. Duzi detaliści są w stanie utrzymać ceny na bardzo konkurencyjnym poziomie, ale jednocześnie stają się bardziej wymagający, jeśli chodzi o standardy produktów i dostaw. Wyznaczanie surowychwarunków dostaw przy jednoczesnej presji na cenę przenosi ryzyko ekonomiczne na dostawców.

Bezpieczeństwo żywności i certyfikaty stały się wiodącymi aspektami w handlu świeżymi produktami. Wymagane najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości są często bardziej rygorystyczne niż limity prawne. W różnych krajach obowiązują różne standardy. Na przykład wielcy detaliści w Niemczech
i Holandii mają tendencję do utrzymywania bardziej rygorystycznych limitów pozostałości niż prawodawstwo europejskie. Sieci takie jak np. Lidl dopuszczają czasami zaledwie jedną trzecią ustawowego limitu.

Chociaż jednym z celów Unii Europejskiej i wielu uczestników łańcucha dostaw jest standaryzacja zasad w handlu, nie można lekceważyć różnych praktyk biznesowych w Europie. Bardzo ważne jest, aby znaleźć partnera, który zna te różnice i potrafi się w nich poruszać, tak by znaleźć najlepszy rynek dla swojego produktu. Odpowiedzią na rosnące wyznawania ze strony branży retail może być zrzeszanie się w grupy producenckie, które pomagają negocjować ceny i sprawnie przechodzić formalności podkreśla Paulina Kopeć z UO.

źródło: Unia Owocowa

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze trendy w marketingu jabłek

Zakazane praktyki w handlu jabłkami