w

– My rolnicy, mieszkamy na wsi bo tak chcemy, bo lubimy tę pracę – Jan Krzysztof Ardanowski.

Powinniśmy być wdzięczni polskiej wsi

– Często wizerunek rolników upraszcza się i sprowadza do ciężko pracujących ludzi, tymczasem ich rola jest bardzo ważna, bo zapewniają oni bezpieczeństwo żywnościowe państwa – podkreślił dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa bierze udział w uroczystościach Ogólnopolskiego Święta Dziękczynienia Bogu za plony, które odbywają się na Jasnej Górze, w Częstochowie. To bardzo ważne i symboliczne święto dla rolników, ale i wszystkich ludzi. Przypomina, że to właśnie dzięki pracy rolnika mamy chleb na każdym stole. Dożynki to czas, kiedy społeczeństwo bardziej interesuje się sprawami wsi.

– My rolnicy, mieszkamy na wsi bo tak chcemy, bo lubimy tę pracę – podkreślił  Jan Krzysztof Ardanowski.

– W procesie prywatyzacji, głównie z lat 90. my rolnicy zostaliśmy oszukani. Poza bardzo nielicznymi wyjątkami nie jesteśmy udziałowcami zakładów przetwórczych – zwrócił uwagę minister podczas konferencji „Polityka Rolna RP”, która odbywała się  dziś w Sali Papieskiej maryjnego Sanktuarium na Jasnej Górze,.

Minister podkreślił, że tylko sprawnie zarządzane i sprawiedliwe państwo może wyrównać poziom życia na obszarach wiejskich. Zwrócił też uwagę, że nigdzie nie osiąga się dużych dochodów ze sprzedaży surowców rolnych. Kluczem do poprawy dochodów jest udział rolników w procesie przetwórstwa, w którym powstaje wartość dodana.

– Jesteśmy petentami u tych, którzy przerabiają wytwarzane w naszych gospodarstwach surowce i dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości, i ja osobiście, realizujemy program, który zakłada wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym – podkreślił minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zapewnił także, że rząd stanowczo zabiega o wyrównanie wsparcia rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Ponownie też zapewnił o pomocy rolnikom poszkodowanym przez suszę,

– Procedury będą takie same jak w roku ubiegłym. Mamy zabezpieczone środki i rolnicy nie zostaną bez pomocy. Czekamy tylko na protokoły z szacowania strat – powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił ponadto uwagę na wprowadzone w tym roku rozwiązania, które pozwalają na szeroką sprzedaż produktów wytworzonych we własnym gospodarstwie.

– Musimy zrozumieć, że znacznie trudniejszą sztuką jest sprzedać niż wyprodukować. Musimy nauczyć się rozumieć współczesny rynek, rynek konsumenta – zauważył minister.

Przy okazji podkreślił znaczenie wspólnego gospodarowania w ramach grup producenckich lub form spółdzielczych. Minister podkreślił, że rolnicy w krajach starej Unii Europejskiej należą czasem nawet do kilku grup lub spółdzielni dzięki czemu wspólnie negocjują lepsze ceny zakupu środków do produkcji, wspólnie standaryzują i sprzedają produkty uzyskując wyższe ceny.

Minister Ardanowski przypomniał też ogromny wkład, jaki wieś wnosiła w kulturę narodową, w dzieło odbudowy państwa po latach zaborów, a także w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku, w czasie wojny obronnej w 1939 roku, w latach okupacji i po niej. Polska ma co wsi zawdzięczać – podkreślił minister.

– Ta wystawa jest dobrym przykładem pokazania rozwoju polskiej wsi, polskiego rolnictwa – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystego otwarcia 28 Krajowej Wystawy Rolniczej, która tradycyjnie towarzyszy Jasnogórskim Dożynkom.

– Powinniśmy być wdzięczni wsi przede wszystkim za nasze bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił minister dodając, że – możemy myśleć o innych rodzajach bezpieczeństwa np. militarnego, społecznego, ekonomicznego bo mamy co jeść, bo mamy dużo żywności, żywności najwyższej jakości.

– Być może dlatego, że mamy jej dużo, przestajemy ją szanować i około 30 proc. jej jest marnowane – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa uznając to za niemoralne, zwłaszcza, że tyle ludzi na świecie cierpi głód.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbiory Gali rozpoczęte!Jakie ceny? Jakie mutanty zbierane?

Zgoda na zwiększenie poziomu zaliczek w związku z suszą.