w

Musimy zrobić wszystko, by pozyskać polskich pracowników do pracy w polskich gospodarstwach

– Pomagajmy sobie wzajemnie. Czas jest wyjątkowo trudny. Czas epidemii powinien skłaniać nas do myślenia wspólnotowego, do myślenia w kategorii pomocy wzajemnej. Polska wieś takiej pomocy oczekuje i dlatego zwracam się do wszystkich Polek i Polaków, którzy mają potrzebę dorobienia, a stawki w rolnictwie zaczynają być bardzo atrakcyjne, i chcą zwiększyć swoje budżety domowe, do podjęcia pracy w rolnictwie – zaapelował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas wspólnej konferencji prasowej minister Ardanowski oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przedstawili możliwości zatrudniania pracowników sezonowych.

Podkreślali ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców, oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego, określonych przez GIS. Apelowali również do bezrobotnych i wszystkich tych, którzy dysponują wolnym czasem, aby podejmowali pracę w gospodarstwach rolnych podczas sezonu zbiorów owoców. Teraz zwłaszcza owoców miękkich jak np. truskawki, na które sezon właśnie się rozpoczął.

– Rozwiązania, o które apelowali przedstawiciele środowisk rolniczych zostały wdrożone i pracownicy zagraniczni mogą w tej chwili przyjeżdżać do Polski – podkreślił minister Ardanowski zwracając uwagę, że w tej kwestii tylko i wyłącznie dla pracowników zatrudnionych w rolnictwie uczyniony został wyjątek i w czasie kwarantanny mogą oni świadczyć pracę.

Minister Marlena Maląg poinformowała, że mamy obecnie około 960 tysięcy bezrobotnych co stanowi około 5,7 proc. ogółu zatrudnionych.

– Część z tych osób posiada prawo do zasiłku, ale część, ok. 600 tys., jest bez tego prawa – podkreśliła pani minister i dodała, że  mamy na terenie Polski 340 Powiatowe Urzędy Pracy. W nich zatrudnionych jest około 4,1 tys. pośredników pracy. Są to ludzie gotowi, aby nieść wszelką pomoc i umożliwić rolnikom pozyskanie rąk do pracy.

– Na ten czas jest to dla nas priorytet, aby plony nie zostały zmarnowane – dodała minister Maląg.

Ministrowie wspólnie apelowali o wzajemną solidarność i wspomożenie rolników podczas tegorocznych zbiorów.

– To jest element solidarności z rolnikami. To również kwestia zebrania tych plonów, które Opatrzność nam dała, a także zapobieganie niedoborom żywności, szczególnie tej najwartościowszej oraz zwyżkom cen w sklepach – mówił minister Aradnowski.

– Musimy zrobić wszystko, by pozyskać polskich pracowników do pracy w polskich gospodarstwach, aby plony się nie zmarnowały. Również agencje pracy będą pomagały rolnikom w tej sytuacji – podkreśliła minister Maląg.

Ministrowie zwracali też uwagę, na korzyści dla osób, które zatrudnią się przy pracach sezonowych w rolnictwie. Mogą oni nie tylko podreperować swoje własne dochody, lecz także bezpiecznie pracować na świeżym powietrzu, co może być atrakcyjne zwłaszcza po okresie przebywania w izolacji.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Działające przejścia graniczne dla Ukraińców

Modernizacja (obszar D)” i „Restrukturyzacja małych gospodarstw” do 30 czerwca