Temperatura w sobotnią noc spadnie poniżej 0°C. Od -9°C na południowym-wschodzie, -5°C w centrum i 0°C na wybrzeżu, z wyjątkiem północnego-zachodu, gdzie temperatura może wynieść do 7°C (Szczecin). Wiatr wciąż będzie silny i porwisty – do 80 km/h. Odczucie zimna i chłodu będzie tym samym znaczne. Uwaga na opady deszczu przechodzące stopniowo w deszcz ze śniegiem i śnieg – drogi mogą być bardzo śliskie.
W niedzielę temperatury będą o kilka stopni wyższe. Z zachodu nasunie się wyż atmosferyczny, który przyniesie dużo słońca. Osłabnie też nieco wiatr do 65 km/h (porywy).
źródło: www.imgw.pl
Czy uszkodzeniom mogą ulec plantacje borówki i truskawki?
Czym większy rozwój wegetacji rośliny tym mniejsza odporność na spadki temperatur. Obecnie na plantacji borówki obserwujemy pękanie pąków oraz nabrzmiewanie pąków. Temperatura, która będzie niebezpieczna dla naszej plantacji borówki podczas pękania pąków to od -6 do -9 stopni Celsjusza natomiast podczas nabrzmiewania pąków wystarczy od -9 do -12 stopni aby uszkodzić uprawę.
Odmiany które wcześniej kwitną są najbardziej narażone na przemarzanie.
https://www.instagram.com/p/B9eDenVlF4C/?utm_source=ig_web_copy_link
Ciekawostka: Podczas pełni kwitnienia na plantacji borówki wystarczy -2 stopnie Celsjusza aby spowodować nie odwracalne szkody w uprawie borówki.
Spadek temperatury w uprawie truskawki podobnie jak w uprawie borówki są niebezpieczne w momencie kiedy w naszej plantacji ruszyła wegetacja. Temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza na początku okresu wegetacyjnego mogą doprowadzić do uszkodzenia roślin, a więc niższego plonu.
Bardzo niebezpieczne przymrozki w uprawach jagodowych wystąpiły w pierwszym tygodniu kwietnia 2019 roku: