w

Minister rolnictwa i rozwoju wsi w obronie sadowników przed nieuczciwymi praktykami handlowymi

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda wraz z prezesem urzędu ochrony konkurencji i konsumenta Tomaszem Chróstnym przedstawili dziś z propozycje nowych rozwiązań zwartych w przygotowywanej ustawie o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Projekt nowej ustawy

Nowa ustawa będzie służyć zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych i wdrażać w tym zakresie dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Jesteśmy jednym z pierwszych krajów wdrażających takie rozwiązania. Projektowane przepisy wykraczają poza minimalny zakres ochrony wynikający z dyrektywy UE

– podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na zawarte w ustawie katalogi praktyk dozwolonych i niedozwolonych. W myśl nowych przepisów nie będzie możliwa zapłata za dostarczone, łatwo psujące się produkty, w terminie ponad 30 dni, a pozostałe w terminie powyżej 60 dni. W spisie niedozwolonych praktyk znalazło się również nieuzasadnione obniżenie zapłaty np. w wyniku wprowadzonej już po dostawie towarów promocji.

Nieuczciwym działaniem, które znajduje się w katalogu niedozwolonych praktyk jest także anulowanie zamówienia na łatwo psujące się produkty, w czasie krótszym niż 30 dni od planowanej dostawy

– poinformował minister Puda dodając jednocześnie, że – niedozwolona będzie także odmowa potwierdzenia na piśmie uzgodnionych warunków dostawy.

 

 

Działania UOKiK

Zadowolenie z projektu nowej ustawy wyraził również prezes urzędu ochrony konkurencji i konsumenta Tomasz Chróstny.

Zwrócił on uwagę, że sektor rolno-spożywczy to bardzo trudny dział, który uzależniony jest nie tylko od warunków pogodowych, ale też narażony jest na nieuczciwe działanie innych podmiotów.

Nowe rozwiązania dają nam przede wszystkim podstawę prawną, dają narzędzia do eliminowania nieuczciwych praktyk i wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi

– podkreślił prezes urzędu.

Prezes Tomasz Chróstny zaapelował do przedsiębiorców o sygnalizowanie wszelkich nieprawidłowości.

Nie boimy się podejmować nawet bardzo mocnych działań

– stwierdził prezes UOKiK.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda dodał, że jednym ze skutecznych narzędzi są sankcje, których maksymalna wysokość wynosi 3 procent całkowitego obrotu nieuczciwej firmy.

W projekcie ustawy wpisane zostały także zapisy umożliwiające UOKIK prowadzenie postępowania nie tylko w przypadku wystąpienia praktyk zakazanych, wskazanych w dyrektywie, ale również w przypadkach, gdy wykorzystywanie przez nabywcę lub dostawcę przewagi kontraktowej jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i zagraża istotnemu interesowi drugiej strony albo narusza taki interes.

Pierwsze czytanie projektu ustawy odbędzie się 17 września br.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi / foto: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kto i ile zarabia na owocach i warzywach? Prezes UOKiK zleca kontrolę marż pośredników i sieci handlowych

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kto i ile zarabia na owocach i warzywach? Prezes UOKiK zleca kontrolę marż pośredników i sieci handlowych

Wypadek przy pracy w sadzie! Przewróciła się platforma ogrodnicza z pracującymi na niej mężczyznami.