w

Majka Jeżowska wraz z dziećmi zachęca do niemarnowania żywności!

Aż 53,75% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić żywność – czytamy w raporcie Federacji Polskich Banków Żywności. Niestety jedzenie marnuje się także w szkolnych stołówkach, sklepikach czy dziecięcych plecakach. Dlatego edukacja w zakresie niemarnowania jest ważna od najmłodszych lat. To ważna część misji firmy Tesco.

Program z przesłaniem

W ramach programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy” będącego wspólną inicjatywą Tesco oraz Partnerów: Fundacji Tesco i Federacji Polskich Banków Żywności sieć edukuje w zakresie zdrowego odżywiania, pochodzenia produktów i niemarnowania. Właśnie zakończyła się piąta edycja programu. Jej główną częścią był konkurs „Rymuję, nie marnuję”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie, którzy wraz z opiekunem założyli szkolny Klub Niemarnowania. W konkursie wzięło udział 60 Klubów z całej Polski, których zadaniem było stworzenie zwrotki i refrenu piosenki poświęconej tematyce niemarnowania żywności i zdrowego odżywiania. Wszystko po to, by zwrócić uwagę dzieci na problem marnowania żywności, którego skala jest ogromna. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na świecie co roku marnuje się aż 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia – czyli jedna trzecia tego, co jest produkowane.

Dzieci śpiewają z Majką Jeżowską

W konkursie pod uwagę wzięto przede wszystkim walory edukacyjne, ale także humor i kreatywność. Na ich podstawie jury wyłoniło troje laureatów, wśród których znalazły się Kluby Niemarnowania z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Środowiskowego Ogniska Wychowawczego nr 4 w Częstochowie (I miejsce), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Częstochowie (II miejsce) oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Prudniku (III miejsce). Prace konkursowe stały się częścią wyjątkowej piosenki o niemarnowaniu, której współautorką i wykonawczynią jest dobrze znana wszystkim Majka Jeżowska.

Tworzenie piosenki to była dla mnie ogromna frajda. Tekst powstał na podstawie pomysłów dzieci, które po raz kolejny udowodniły, że ich kreatywność nie zna granic! Najważniejsze jest jednak przesłanie, czyli nawołanie do zaprzestania marnowania żywności, bo właśnie tego dotyczy nasza piosenka. Powinniśmy wszyscy zastanowić się przez moment i wspólnie rozpocząć „modę na niemarnowanie”. Wiedzą o tym dzieci i powinni wiedzieć o tym także dorośli mówi Majka Jeżowska, współautorka tekstu i muzyki do piosenki „Od uprawy do potrawy”.

 źródło: informacja prasowa

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

KRUS: Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 kwietnia!

80 tysięcy naukowców ze 111 towarzystw naukowych apeluje o jak najszybsze i aktywne działanie na rzecz stanu wód. Już niedługo może być bowiem za późno.