w ,

LIR chce wprowadzenia minimalnych cen skupu jabłek

Prezentujemy Stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 30.09.2021 r. w sprawie trudnej sytuacji na rynku jabłek.

„Lubelska Izba Rolnicza w wielkim niepokojem obserwuje sytuację dotyczącą niskich cen skupu jabłek, która w tym momencie wynosi około 0,27 zł/kg dla jabłka przemysłowego.

ŻADNE RYNKOWE WSKAŹNIKI NIE TŁUMACZĄ TAK NISKIEGO POZIOMU CEN JABŁEK PRZEMYSŁOWYCH

Z uwagi na wystąpienie klęsk żywiołowych w postaci gradu i deszczu nawalnego na terenach Lubelszczyzny, gdzie sadownicy zajmują się głównie produkcją jabłek, większość owoców ucierpiała i nie nadaje się do sprzedaży jako jabłka deserowe. Dodatkowo punkty skupu wykorzystują sytuację i nawet jeżeli owoc klasyfikuje się jako deserowy i możliwe jest przechowywanie bez strat dla podmiotu skupiającego, owoc skupowany jest jako przemysłowy do niezwłocznego przetworzenia. Prowadzi to do wprowadzania limitów sprzedaży i ogromnych kolejek do punktów skupu.

Kolejnym aspektem bezpośrednio wpływającym na spadek cen i nadmiar surowca przemysłowego jest prowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią, która była, po wprowadzeniu embarga na Roję, głównym odbiorcą nadwyżek produkcji. Brak jakiegokolwiek wsparcia sadowników z Lubelszczyzny, bardzo wysokie koszty produkcji i zatrważająco niska cena produktu finalnego niewątpliwie przyczynią się do upadku wielu rodzinnych gospodarstw zajmujących się od pokoleń produkcją sadowniczą.

W związku z powyższym Lubelska Izba Rolnicza wnosi o wprowadzenie stosowanych regulacji systemowych oraz ustalenia minimalnych cen skupu jabłek deserowych, w taki sposób aby ograniczyć samowolę cenową podmiotów skupujących.”

źródło: lir.lublin.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ceny nawozów nigdy nie były tak wysokie!

Ceny jabłek deserowych