w

Kule gradowe, które spadły tamtego dnia, osiągały nawet wielkość monety o wartości 5 zł

28 czerwca w godzinach popołudniowych (począwszy od godziny 16.20) przez miejscowości takie, jak: Wilków Pierwszy, Wilków Drugi, Zalesie, Annopol, Kacperówka, Katarzynów, Bolesławiec, Czesławin, Bronisławów, Machnatka, Ziemięcin, Wilkonice, Gołosze, Ignaców, Wólka Gołoska, Jakubów przeszła burza, która pozostawiła po sobie potężne straty w gospodarstwach znajdujących się na obszarze wyżej wymienionych terenów. Kule gradowe, które spadły tamtego dnia, osiągały nawet wielkość monety o wartości 5 zł, dlatego też w zasadzie wszystkie uprawy (gdzie spadła największa ilość bryłek lodu, czyli mniej więcej wzdłuż drogi Wilków-Konie) zostały zniszczone – w owocach widać obicia, przecięcia, a nawet dziury. Uruchomione zostały także armatki przeciwgradowe, jednak żywioł okazał się zbyt silny, żeby można było go rozbić. – czytamy na jabłonka.info

Jak wskazuje sołtys Wilkowa Pierwszego, Jan Nogański, – Straty w uprawach są ogromne. Jeśli chodzi o truskawki, to ilość ich zbioru natychmiast zmniejszyła się o 50%, a każdy uderzony przez grad owoc automatycznie zgnił. Na szczęście zniszczone zostały ostatnie plony wczesnej truskawki, te pierwsze udało się zebrać – dodaje.

Sołtys z obawą wypowiada się także o przyszłości zbiorów i cenach owoców

– Koszty zbierania mogą być wyższe niż zysk z nieuszkodzonych jabłek. Podobny problem dotyczy wiśni czy śliwek.

Nie we wszystkich wsiach grad padał z jednakowym natężeniem, jednak owoce uderzone, przecięte czy przedziurawione zostaną zdyskwalifikowane jako owoc deserowy.
W związku z obecną sytuacją będzie można składać do Urzędu Gminy w Błędowie wnioski o szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (grad w roku 2022).

Jak poinformowała Justyna Brzezińska z Urzędu Gminy w Błędowie, od 11 lipca w budynku OSP w Błędowie rozpoczęło się przyjmowane wniosków o szacowanie strat (w godzinach 9.00-15.00), a na ich złożenie sadownicy dotknięci klęską gradobicia będą mieli tydzień – tzn. do 15 lipca. Druki wniosków dostępne są w Urzędzie Gminy oraz na stronie internetowej – czytamy na jabłonka.info

AUTOR: Xymena Korczak

źródło: www.jablonka.info

Zobaczcie jak wyglądały sady i plantacje tego dnia po gradzie:

Grad w gminie Błędów pozbawił sadowników plonów ! Sady i plantacje wyglądają jak po wojnie !

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

KRUS: Informacja o nowej obowiązującej stawce odsetek za zwłokę

Dofinansowanie usług rolniczych – można ubiegać się nawet o 500 tys. zł