w , ,

Krok po kroku, czyli rozbudowa dodatkowej hydrauliki w ciągnikach!

Spotkaliśmy się z ekspertami: Joachimem Boguckim, Product manager Waryński Origin Sp. z .o.o. oraz Jakubem Korczakiem, Dyrektorem oddziału Grójec w sklepie Agroma S.A., aby przybliżyć Państwu zagadnienia dotyczące rozbudowy dodatkowej hydrauliki w ciągnikach rolniczych oraz sadowniczych:

W wyżej zamieszczonym video eksperci odpowiadają na następujące pytania:

Jak ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrany ciągnik sadowniczy?

Przy obecnym poziomie zaawansowania maszyn sadowniczych i rolniczych ciągnik jest używany jako nośnik narzędzi zasilanych głównie z jego hydrauliki, aby mogły z nim współpracować jest potrzebna odpowiednia wydajność hydrauliki oraz możliwość podpięcia maszyn. Najczęściej standardowa hydraulika ciągnika składa się z 2 par wyjść hydraulicznych, to o wiele za mało do użytkowania z nowoczesnymi maszynami.

– odpowiada Jakub Korczak dyrektor oddziału.

Dlaczego warto montować dodatkową hydraulikę w takich ciągnikach?

Jeśli ciągnik ma służyć w gospodarstwie tylko do oprysków i nawożenia to standardowa hydraulika jest wystarczająca, jeśli już jednak chcemy agregować z maszynami wyposażonymi w hydraulikę to trzeba ją rozbudowywać. Zasadnicze pytania „do jakich maszyn „ i czego wymagają:

– ilość funkcji

– które mają być niezależne „np. stałe wydatki”

– czy  potrzebujemy dodatkowe wolne spływy

– co ze standardowej hydrauliki możemy wykorzystać

Ile może średnio wynieść dodatkowy koszt takiego rozwiązania?

Jeśli użytkownik decyduje się na rozbudowanie hydrauliki w serwisie, w Grójcu to najczęściej jest to pełna opcja, jest to zestaw który został przygotowany czyli:

  • rozdzielacz dwusekcyjny sterowany joystickiem,
  • dzielnika strumienia,
  • dodatkowy rozdzielacz elektryczny stały wydatek
  • wolny spływ oleju przód tył

Koszt razem z montażem takiego zestawu to około 7 tyś brutto.

Na co zwraca uwagę użytkownik decydując się dopłacić za dodatkowe sterowanie hydrauliczne?

Odpowiedni dobór elementów hydraulicznych w danej aplikacji ma decydujący wpływ na długą i bezawaryjną pracę – to dla świadomego użytkownika jest bardzo ważny element. Wysoka jakość produktów, wsparcie techniczne, serwis – niewątpliwie są to atuty naszych rozwiązań, których oczekują nasi klienci.

– Joachim Bogucki, Product manager Waryński Origin Sp. z .o.o.

Po pierwsze Sadownicy/rolnicy bardzo często chcą gotowych i sprawdzonych już rozwiązań, po drugie bezproblemowej eksploatacji. Przy obecnym poziomie zmian w technice maszyn i wykorzystaniu do ich sterowania hydrauliki robi się jak w tym zestawie trochę na wyrost ale takie podejście się sprawdza i wychodzi taniej niż kompletowanie zestawu w etapach, każda modyfikacja hydrauliki kończy się mocowaniem i zabezpieczaniem przed zerwaniem lub przecieraniem przewodów z olejem

-Jakub Korczak, Dyrektor oddziału Grójec w sklepie Agroma S.A., 

Jaki rozdzielacz hydrauliczny będzie optymalnym rozwiązaniem?

Istnieje wiele możliwości sterowania odbiornikami za pomocą danego rozdzielacza hydraulicznego. Popularnym rozwiązaniem jest rozdzielacz 2-sekcyjny z jedną sekcją pływającą sterowany za pośrednictwem joysticka w kabinie i przykręconych linek sterowniczych.

– Joachim Bogucki, Product manager Waryński Origin Sp. z .o.o.

Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa w kabinie nie powinien znajdować się olej pod wysokim ciśnieniem dlatego sterowanie linkami jest polecane. 2-sekcyjny – najbardziej intuicyjny, ręką pracuje tylko z jedną dźwignią, zawsze można  rozszerzyć hydraulikę i sterowanie zrobić z dodatkowym guzikiem Pamiętajmy, iż w 1 rozdzielaczu będzie można skorzystać naraz tylko z jednej sekcji hydraulicznej.

– Jakub Korczak, Dyrektor oddziału Grójec w sklepie Agroma S.A.,  

Co daje takie rozwiązanie z sekcją pływającą?

Np., zastosowanie pługi, znaczniki. W czwartym położeniu tj. pływającym , wszystkie kanały odbiornika (A ,B)  (np. siłownik) są połączone z z linią spustową (T), tłoczysko siłownika porusza się luźno i swobodnie, dostosowując się np. do nierówności podłoża (pług). Zatrzask  – dźwignia pozostaje zablokowana w wybranym położeniu

– Joachim Bogucki, Product manager Waryński Origin Sp. z .o.o.

Jakie błędy możemy popełnić w montażu hydrauliki w ciągniku?

Np. przed doborem rozdzielacza należy ustalić maksymalny wydatek pompy hydraulicznej. Rozdzielacz powinien mieć nominalny przepływ równy wydajności pompy lub większy. Zamontowanie rozdzielacza o mniejszym przepływie może spowodować przeciążenie i szybkie przegrzanie układu, a nawet uszkodzenie pompy i innych elementów hydraulicznych. Olej z rozdzielacza na zbiornik powinien być odprowadzany wężem o odpowiednio większej średnicy (w porównaniu z przewodem zasilającym). Przewody zasilające rozdzielacz i odbiorniki powinny być ciśnieniowo dobrane do maksymalnych parametrów pompy hydraulicznej. Przy montażu przewodów należy unikać zbyt dużych promieni zagięć i skręcania osiowego.

[Więcej pytań oraz odpowiedzi znajdą Państwo podczas oglądania materiału video]

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Samozbiory borówki w Lubelszczyźnie

Maliny: Czy ceny malin są rekordowe? Tak są, ale one do końca nie zrekompensują poniesionych przez producenta kosztów.