w

Koszt produkcji kilograma malin waha się w granicach 7,50 złotych

Koszt produkcji kilograma malin waha się w granicach 7,50 złotych. Nie mamy z czego dokładać, nie mamy za co zapłacić pracownikom. Jeżeli ta sytuacja będzie utrzymywała się dalej, to gospodarstwa, które zajmują się produkcją malin, będą upadać – powiedział Henryk Brankiewicz, plantator malin, członek Lubelskiej Izby Rolniczej, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Plantatorzy owoców jagodowych na Lubelszczyźnie załamują ręce. Problemem jest niska cena skupu malin. Rolnicy postanowili działać – protestują. Na 3 lipca zapowiadają akcję protestacyjną w Opolu Lubelskim. Nie chodzi tylko o maliny.

W każdej branży rolniczej jest krach. Do Polski napływają produkty spoza Unii Europejskiej. Nie wszystkie partie produktów są do końca przebadane pod względem fitosanitarnym. W Unii są bardzo duże wymagania. Wiele środków zostało wycofanych. Niektórych nie możemy stosować, ale mogą to robić kraje pozaunijne. (…) Z każdego transportu powinna być pobierana próbka. (…) Jeżeli jest stwierdzone, że wychodzą inne substancje – niedozwolone na terytorium Unii Europejskiej – to one powinny być utylizowane na koszt importera – zauważył członek Lubelskiej Izby Rolniczej.

Towar, który wjeżdża na teren Unii spoza kraju unijnego, powinien być oznakowany do końca – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Tymczasem dzieje się tak, że towar wjeżdża na terytorium Polski czy innego kraju Unii i staje się towarem tego państwa, w którym został rozładowany – podkreślił Henryk Brankiewicz.

Plantatorzy wiedzą, że ten sezon będzie stracony. Dlatego apelują do rządu o podjęcie działań.

 Rząd o całej sytuacji był informowany, kiedy pojawiły się problemy ze zbożem – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Na 3 lipca plantatorzy zapowiadają kolejną akcję protestacyjną. Tym razem to będzie ogólny duży protest producentów malin w Opolu Lubelskim.

Cała rozmowa z Henrykiem Brankiewiczem dostępna jest [tutaj].

źródło: radiomaryja.pl

UDOSTĘPNIJ

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. nie ma polskiego przetwórstwa, zalanie polski przez sieci handlowe typu lidl, biedronka i każdy zarobi na polaku, w sklepie drogo a w przetwórni za grosze :> , jesteśmy dymani przez to że nasz rząd tak cudownie umożliwia obcemu kapitałowi inwestowanie w naszej ojczyźnie, ten rząd to najgorsze co spotkało polaków i ta sytuacja trwa od dobrych kilkudziesięciu lat, a to że było lepiej na przykład w malinie rok i 2 lata temu to nic nie znaczy, nikt nie oczekuje kokosów a stabilności w każdej produkcji! stabilne ceny jabłek przemysłowych a nie po 20gr kiedy wyprodukowanie kosztuje 30gr, maliny po 4zł a produkcja kosztuje zależnie od gospodarza ale wacha się między 4-7zł pewnie, może i drożej bo każdy zabieg wykonany od początku sezonu, każde koszenie i inne rzeczy jak przy malinie letniej wycinanie, wiązanie, wyrywanie odrostów… im się wydaję że sadzisz rośnie i rwiesz i nic innego się nie robi…

  2. Niech każdy tyle wsadzi ile zdoła sam zebrać i będzie po sprawie przy tych cenach to pracownik wszystko zabiera a przecież żeby była wmiare malina trzeba jeszcze pryskac i podlewać w czasie zbioru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena porzeczki i agrestu na rynku hurtowym – 30 czerwca 2023r.

Cena malin na rynkach hurtowych – 30 czerwca 2023r.