Borówka
Na plantacjach borówki zakończyło się kwitnienie i przebiegają kolejne etapy wzrostu owoców. Niepokojące jest na wielu plantacjach nadmierne zawiązanie owoców i widoczne już bardzo duże różnice we wzroście zawiązków. Najdrobniejsze zawiązki zatrzymały się we wzroście. Jest to konsekwencja uszkodzeń mrozowych.
Odmiana ‘Patriot’ 3.06.2019r.
W dalszym ciągu warto przeprowadzać lustracje plantacji w związku z pojawiającymi się w wciąż zamierającymi wierzchołkami pędów. Zamierające wierzchołki w miarę możliwości należy wyciąć. Przyglądając się zawiązkom należy zwrócić uwagę zawiązki o brunatnej barwie. Mogą to być zawiązki z objawami szarej pleśni. W okresie wzrostu zawiązków należy zaplanować 2-3 zabiegi przeciwko szarej pleśni oraz antraknozie z zachowaniem okresu karencji. W przypadku pierwszej choroby należy zaplanować 1-2 zabiegi fungicydem Teldor 500 SC w dawce 1,5 l/ha lub powtórzyć zabieg preparatem Luna Sensation 500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha (będzie to wówczas zabieg zarówno przeciwko antraknozie jak i szarej pleśni, maksymalna liczba zabiegów w sezonie 2).
W celu rotacji substancji czynnych należy do programu wprowadzić inne produkty.
W warunkach niskiej presji ze strony grzyba można wykorzystać preparat biologiczny Serenade ASO w dawce 8 l/ha.
Rozpoczęły się loty przyszczarka borówkowca. Uszkodzonych wierzchołków przez szkodnika w tym momencie należy szukać blisko gruntu. Są to silnie zdeformowane
i zasychające wierzchołki młodych pędów z żerującymi w nich larwami początkowo barwy mlecznobiałej, a potem kremowej do pomarańczowej. Obecność na plantacji uszkodzonych wierzchołków wymaga wykonania zabiegów zwalczających. Do tego celu jest zarejestrowany acetamipryd. Jednak wykonane w tym samym czasie zabiegi przeciwko mszycom lub zwójkom preparatem Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha (mszyce, zwójka różóweczka) lub Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha (mszyce) również będą zwalczały pryszczarka borówkowca.
Odmiana ‘Bluecrop’ – objawy szarej pleśni na wierzchołkach pędów 2.06.2019
Odławiające się w pułąpce feromonowej samce pryszczarka borówkowca 2.06.2019
Truskawka
Wczesne odmiany truskawki np. ‘Rumba’, ‘Asia’ uprawiane w gruncie znajdują się na początku zbiorów (BBCH 85). Odmiany średnio wczesne np. ‘Senga Sengana’, ‘Elegance’ – kończą kwitnienie, a zawiązane owoce posiadają nasiona wyraźnie widoczne na tkance owoców w kolorze białym (BBCH 73-81).
Koniec kwitnienia odmiany Senga Sengana – 3.06.2019
Przed występującymi obecnie upałami na plantacjach truskawki wystąpiła bardzo silna presja ze strony szarej pleśni. Objawy można obserwować na owocach, zawiązkach, ogonkach liściowych oraz na kwiatostanach. Warto na początku zbiorów sięgnąć po fungicydy o krótkim okresie karencji, np. 2 zabiegi przeciwko szarej pleśni preparatem Teldor 500 SC w dawce 1,5 l/ha lub preparatem Serenade ASO w dawce 8 l/ha. W przypadku nie korzystania w poprzednich zabiegach z Luna Sensation 500 SC warto wykonać opryskiwanie tym fungicycydem w dawce 0,6-0,8 l/ha (będzie to wówczas zabieg przeciwko kilku chorobom: szara pleśń, mączniak prawdziwy, biała plamistość, antraknoza, skórzasta zgnilizna owoców).
Porażenie szypułek liści przez szarą pleśń 29.05.2019
Obecnie szkodniki na plantacjach truskawek występują w niewielkim nasileniu. Na późniejszych odmianach należy zwrócić uwagę na kwieciaka malinowca oraz bezwzględnie na wciornastki. Zwłaszcza, że obecnie występują wysokie temperatury. W okresie przed kwitnieniem rejestrację do zwalczania wciornastka różóweczka posiada spinosad. Po kwitnieniu substancja ta jest zarejestrowana do zwalczania zwójek. Skuteczny na wciornastki będzie również wykonany w tym momencie zabieg przeciwko zwójkom za pomocą Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha (z zachowaniem prewencji dla pszczół). Na plantacjach zwracają również uwagę liczne rośliny uszkodzone przez roztocza truskawkowca. W przypadku wystąpienia w czasie zbiorów przędziorka chmielowca można zastosować bifenazat o jednodniowym okresie karencji lub preparaty o działaniu fizycznym-mechanicznym. Ochronę w okresie dojrzewania owoców można wspomóc stosując dodatkowo zabiegi nawozami zawierającymi krzem. Zabiegi te będą ograniczały występowanie zarówno szarej pleśni jak przędziorka chmielowca.
Uszkodzone truskawki przez wciornastki
źródło: Bayer – Komunikat jagodowy 4 czerwca 2019 roku
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.