w ,

Jak odstraszyć ptaki? Co wybrać? Nowość na Polskim Rynku!

Koniec maja, początek czerwca to okres pierwszych owoców na naszych polach. Na rynkach hurtowych od kilku dni oferowane są polskie truskawki, czereśnie odmiany Majówka czy też owoce jagody kamczackiej. W ciągu najbliższych dni pojawią się czereśnie odmiany Burlat, Vega czy też owoce borówki amerykańskiej m.in odmiany Duke.  tak jak co roku również w tym,  pojawia się problem paków.

W tym roku istnieje bardzo duże zagrożenie ze strony ptaków, spowodowane jest to wiosennymi przymrozkami  które doprowadziły do utraty dużej części tegorocznego plonu. Mniejsza ilości owoców, to większa presja ze strony ptaków, które szukają dla siebie pożywienia. 

Jakie sposoby ochrony przeciw ptakom posiadamy?

 1. Siatki przeciw ptakom  jest to skuteczna metoda ochrony, pod warunkiem użycia odpowiednio zagęszczonej siaki. Wadą tej metody jest duży koszt założenia, otaz potrzebna infrastruktura (odpowiednia konstrukcja) 
 2. Metody wizualne, sztuczne ptaki, latawce itp.. – metoda skuteczna ale przez bardzo krótki okres. Ptaki w krótkim czasie przyzwyczajają się do widoku latawca, czy też atrapy ptaka. Wielu sadowników wskazuje na 1-2 dniowe działanie tej metody. Po dłuższym czasie ta metoda zawodzi. 
 3. Armatki hukowe – jest  metodą dźwiękową, wprowadzoną w naszym kraju ponad 10 lat temu. W początkowych latach, kiedy urządzeń na polach było bardzo mało, armatki sprawdzały się bardzo dobrze. Ich skuteczność była wysoka, przy stosunkowo małym koszcie zakupu. Niestety przy upowszechnieniu tej metody ochrony, ptaki zdążyły się już przyzwyczaić do dźwięku wybuchu, który słychać na co drugim polu. 
 4. Dźwiękowe odstraszacie ptaków  metoda znana od kilku lat, polega na emitowaniu dźwięków drapieżnych ptaków (m.in. sokoła). Wadą tych urządzeń jest mała pula dźwięków (2-3 dźwięki), jednakowe odstępy między dźwiękami, oraz są to często małe urządzenia ustawiane w jednym miejscu na polu. Te wady czynią tą metodą nie skuteczną. 

Nowoczesne urządzenie na Polski rynku – PtasioFon

Na naszym rynku pojawiło się nowe urządzenie o nazwie PtasioFon. Celem urządzenia jest naśladowanie obecności człowieka na polu, czego skutkiem jest  bardzo dobra skuteczność urządzenia oraz wyeliminowanie możliwości przyzwyczajenia się ptaków do tego systemu. 

PtasioFon to urządzenie elektroniczne, emitujące w różnych  miejscach na polu, w różnych odstępach czasowych oraz o różnym natężeniu, dźwięki naśladujące obecność człowieka na polu. W urządzeniu jest zainstalowane ponad 20 różnych dźwięków. Jak zapewnia producent, dźwięki będą modyfikowane, dokładane nowe, każde urządzenie będzie mogło być zaopatrzone w nową wersje dźwięków. 

Kiedy powstało urządzenie i dlaczego?

Urządzenie powstało na potrzeby własnego gospodarstwa sadowniczego 5 lat temu. Pierwsza wersja odstraszacza użytkowana jest do dnia dzisiejszego do ochrony czereśni przed ptakami. W ciągu tych 5 lat, zostały wyselekcjonowane te dźwięki, które najlepiej zniechęcają ptaki do ataku na nasze owoce. 

Do jakich upraw wykorzystywany jest PtasioFon?

Urządzenie ma wszelakie zastosowanie. Wykorzystywane jest między innymi na planacjach borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej, czereśni, wiśni, jabłek odmian letnich czy też przy uprawie niektórych warzyw. 

Urządzenie jest sprzedawane w wersjach:  ( w zależności od powierzchni) powierzchnie:

 • 0,25 ha
 • 0, 5ha
 • 0,75ha
 • 1ha

Sposób podłączenia

Urządzenie podłączane jest pod prąd stały 230v lub pod pąd 12v (akumulator) urządzenie zostało wyposażone w zegar czasowy, dzięki czemu uruchomi nam urządzenie o wybranej godzinie, oraz wyłączy urządzenie wieczorem. 

Podstawowy zestaw zawiera:

• Obudowa wraz z urządzeniem sterującym

• 2 x głośnik wodoodporny  emitujący dźwięki

• Przewód łączący sterownik z megafonem – 2m x 25

• Przewód zasilający 230V lub 12(podłączenie pod akumulator)

• Sterownik czasowy ułatwiający prace z urządzeniem

• Zestaw minimum 20 dźwięków, współpracujących z sterownikiem

• Instrukcja użytkowania

Na urządzenie wystawiana jest gwarancja 12 miesięcy. 

Gdzie kupić urządzenie?


 1. Urządzenie można nabyć przez Internet( darmowa wysyłka):

https://www.olx.pl/oferta/ptasiofon-nowosc-odstraszacz-na-ptaki-odstraszanie-czeresnie-boro-CID103-IDF6pwm.html

https://allegrolokalnie.pl/oferta/ptasiofon-nowosc-odstraszacz-na-ptaki-odstrasz

 1. telefonicznie: 609-998-567

 2. osobiście: Gospodarsko Sadownicze Kucharski Karol

Stanisławów 2, 26-803 Pomna

El: 609-998-67

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dotacje dla Kół Gospodyń Wiejskich w wysokości 3-5 tys. zł

Grad zniszczył plony sadowników!