w

Karczowanie sadów to konieczność w obecnej sytuacji! (video)

Dr. Helwig Schwartaur podczas kongresu sadowniczego który odbywał się w Warszawie w dniach 4-5 grudnia, powiedział bardzo ważne stwierdzenie, które powinno dać do myślenia wielu sadownikom. Mianowicie okazuje się że w Polsce jest najtańsza oferta jabłek na rynku globalnym, mało tego Polskie jabłka zaniżają ceny w całej Europie jak i na świecie.

Według analiz i badań przeprowadzonych przez Dr. Helwinga Schwartau’a jedyny ratunek dla Polskiego Sadownictwa jest ograniczanie produkcji jabłek do 3mln ton w Polsce, dodatkowo skupienie się na odmianach klubowych.

W sieci social media pojawiają się pierwsze filmy i zdjęcia, gdzie sadownicy podejmują dość trudne decyzje ale jak się okazuje jak najbardziej właściwe o karczowaniu i wyrywaniu sadów. Przy obecnych cenach jabłek sadownictwo nie jest opłacalnym kierunkiem.

Filmy i zdjęcia nadesłane przez sadownika Sebastiana.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 komentarzy

  1. A dlaczego mamy słuchać i służyć jakiemus Helwigowi? DLaczego mamy ograniczać uprawy bo ktoś tam sobie coś powiedział? Jesteśmy autonomicznym panstwem czy kolonia że mamy innych słuchać?
    Ja tylko ubolewam że polskie jablka sa masowo eksportowane – a powinny byc tu w polsce i sluzyc tanio plskim konsumentom a jest ich nadmiar to nalezy robic przetwory i te przetwory dopiero po duzo wyzszej cenie niz same jablka – exportowac! Dzieki tem u bedzie duuzo wiekszy zysk, amniejsza strata polskich jablek! Powinnismy tez skupic sie na odbudowie starych odmian – bo jest coraz wieksze zapotrzebowanie na stare odmiany ekologicznych jablek!

  2. Jakoś nie zauważyłem żeby sadownicy ograniczali produkcję,owszem wyrywają sądy,ale tylko po to żeby w to samo miejsce wsadzić więcej drzewek,węższe żędy i gęściej w tych żędach.

Zdziwisz się, ale Greenpeace 10 lat temu mówił o produkcji „bez pozostałości”! Ile pozostałości w której sieci handlowej…

Minister o „Praca dla #POLSKI”