w

Jeden błąd konstrukcji sadowniczej i cały sad zniszczony…

Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że produkcja owoców w Polsce w dużym stopniu zależy od warunków atmosferycznych. Najbardziej przerażająca wizja to wiosenne przymrozki w fazie kwitnienia  –  im przymrozek jest większy, tym straty są większe. Ostatnie noce były mroźne w Polsce oraz innych krajach Europy. 

Nabrzmiewanie pąków: Czy -7°C spowoduje uszkodzenia?

Obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony sadów przed uszkodzeniami powodowanymi przez ujemne temperatury jest nadkoronowe deszczowanie. Bardzo ważna jest również konstrukcja sadownicza! Jeden z sadowników w Austrii przekonał się o tym na własnej skórze:

FOTO: Obstbau Herbst
FOTO: Obstbau Herbst
FOTO: Obstbau Herbst

FOTO: Obstbau Herbst

Wyżej zamieszczone zdjęcia prezentują efekty ochrony sadu deszczowaniem na siatkach antygradowych. Wystarczy jeden błąd w konstrukcyjny lub agrotechnice, aby cały sad został zniszczony. Prawdopodobnie konstrukcja nie wytrzymała ciężaru zamarźniętej wody, dodatkowo część wody spłynęła do ziemi rozmiękczając ją i konstrukcja runęła niczym domino.

Z informacji uzyskanych na forum od Pana Wojciecha, dowiedzieliśmy się również, że gospodarz lał wodę z soboty na niedzielę – niestety lód nie zamarzł. Cała woda spływająca rozmiękczyła grunt. 

źródło FOTO: Obstbau Herbst

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rolnicy zwolnieni z składek KRUS!!!

Minister Rolnictwa: Rolnicy muszą zastanowić się, czy składki KRUS nie powinny być wyższe!