w ,

Jakie kraje wykazują spadek eksportu jabłek?

Czy są kraje które ograniczyły eksport na dużą skalę?

W ciągu ostatnich 15 lat liczba ludności na świecie znacznie wzrosła, a wszystkie kraje próbowały zwiększyć produkcję. Koniec końców w tym okresie 19 krajów wykazało spadek eksportu jabłek.

„Kraje, które ograniczyły eksport jabłek w tym okresie, można podzielić na dwie grupy – są to kraje rozwinięte o wysokich kosztach pracy i cenach ziemi, a także kraje Ameryki Południowej i Północnej, w których warunki uprawy jabłek nie były idealne, ale rynki krajowe jabłek nadal szybko rosną ”- powiedział Andrei Yarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Francja poprowadziła spadek eksportu jabłek, która zmniejszyła wielkość eksportu jabłek o 370 tysięcy ton, czyli prawie półtora raza.

Zaraz za nią znajdują się Belgia i Holandia, które zmniejszyły eksport jabłek odpowiednio o 220 i 165 tysięcy ton.

Czwarte miejsce należy do Argentyny, która zmniejszyła eksport jabłek o 107 tysięcy ton w ciągu 10 lat lub półtora razy. Znacząco mniej znaczące ograniczenia eksportu jabłek miały miejsce w Australii (30 tysięcy ton), Kanadzie (22 tysiące ton), Singapurze (8 tysięcy ton) i Niemczech (6 tysięcy ton). Brazylia i Kazachstan również znalazły się w pierwszej dziesiątce, zmniejszając eksport o około 5 tysięcy ton w tym okresie.

Jednak należy zaznaczyć że w Kazachstanie obszar pod nowoczesnymi sadami jabłkowymi aktywnie rośnie, więc wielkość eksportu może się znacznie zwiększyć.

Czy Kazachstan może stać się zagrożeniem dla Polski w produkcji jabłek?! Z wizytą w Kazachstanie …

Ogólnie rzecz biorąc, światowy handel jabłkami od kilku lat nie rośnie, pod presją szeregu czynników. Jednym z głównych powodów stagnacji międzynarodowego handlu jabłkami jest pojawienie się dużej liczby alternatywnych owoców, w szczególności owoców egzotycznych, a także jagód i ich szeroka dystrybucja. Innym faktem jest wzrost krajowej produkcji jabłek w krajach, które od wielu lat są głównymi importerami. Trzecim czynnikiem są wojny handlowe, które negatywnie wpływają na eksport i import jabłek, a czwartym jest spadek światowych cen ropy i gazu, a co za tym idzie spadek dochodów obywateli w krajach zależnych od eksportu energii, ale same jabłka nie są uprawiane ani uprawiane w niewystarczające ilości. Takie kraje w ostatnich latach znacznie zmniejszyły import jabłek, ponieważ jest to dla nich opcjonalny, egzotyczny owoc.

źródło: east-fruit.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ograniczyć samowolę cenową podmiotów skupujących!

Tajlandia nowym kierunkiem eksportu polskich jabłek