w ,

Jak ochronić czereśnie przed pękaniem?

Foto: Krzysztof Nowak
Foto: Krzysztof Nowak

Deszczowa pogoda nie sprzyja dojrzewającym czereśnią, poprzez deszcze plon traci jakość handlową z powodu pęknięć skórki owoców. Stosowanie wapnia w uprawie czereśni uodparnia owoce przed pęknięciami. Wapń uelastycznia skórkę owoców oraz powoduje, że owoce są jędrne, lepiej znoszą transport.

Aby uchronić czereśnie przed pękaniem należy stosować nawóz wapniowo-fosforowy UNI-CAL® (CaHPO3). Najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując, zabiegi dolistne tym nawozem w fazie pękania pąków, kwitnienia, opadania płatków, a także w okresie wzrostu zawiązków. Polecana dawka wynosi od 2 do 3 l/ha i jest uzależniona od częstotliwości wykonywanych zabiegów.

Dodatkowo, duża ilość fosforu (40% P2O5) zawartego w nawozie dostarcza roślinom energii. Kwitnienie w ub.r. nie przebiegało w optymalnych warunkach – deszcze i wiatr utrudniały zapylenie. Fosfor zwiększał odporność roślin na trudne warunki i stres, co jest szczególnie ważne w momencie, kiedy trwają intensywne podziały komórkowe. Wspomaganie roślin odpowiednim dokarmianiem w tym momencie nie tylko zmniejszy ryzyko opadania zawiązków owoców, ale także gwarantuje jędrne, wysokiej jakości owoce podczas zbiorów.

Należy jednak pamiętać, że w sezonie z tak niesprzyjającymi warunkami należy kontynuować nawożenie dolistne wapniem również przed zbiorami. W tym celu poleca się wykonanie 3–4 zabiegów w cotygodniowych odstępach, aż do zbiorów (ostatni z nich powinien być wykonany na około tydzień przed zbiorem). UNI-CAL® można stosować również przed spodziewanymi opadami, co doraźnie wspomaga czereśnie.

Wyniki doświadczeń prowadzonych w Stanach Zjednoczonych na odmianach czereśni ‘Burlat’, ‘Brooks’ i ‘Chelan’, podczas których dokonano porównania, ile wynosi procentowy udział spękanych czereśni w ogólnym plonie, bez dolistnego nawożenia wapniem i przy zastosowaniu programu UNI-CAL®, wypadły na korzyść ostatniego z wymienionych rozwiązań.

Czytaj również:

Wapń jest kluczowym pierwiastkiem w produkcji jabłek – UNI-CAL (CaHPO3)

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jabłka Grójeckie będą promowane w Meksyku

Pomocy za straty w uprawach – wnioski od 7 czerwca!