w ,

Jak pobierać próbki gleby na badanie ?

Podstawa wydajności naszych plonów jest zasób składników pokarmowych w glebie!

Często sadownicy stosują nawozy  na  „oko”. – BŁĄD!

Receptą na zaoszczędzenie wielu pieniędzy i osiągnięcie maksymalnej wydajności drzew jest zrobienie prostych badań gleby.

 

Często powtarzam : „Badania gleby to diagnoza a wyniki badań to recepta”.

Następny art. poświecę „Jak czytać wyniki badań gleby” – podpowiem na co zwrócić uwagę oraz jakie proporcje powinny być zachowane w stosunku do siebie składników.

Teraz pragnę zachęcić Was do zainwestowania dosłownie kilkudziesięciu złoty. Ceny mniej więcej, jednej próby glebowej kształtują się od 20zł do 80zł ( słyszałam, że około 100 zł zapłacicie za badanie gleby wysyłając ją np. do Holandii lub Niemiec – oczywiście czy jest sens? Nie wiem, podaję jako ciekawostkę). Cena jest uwarunkowana wieloma czynnikami takimi jak np. czy sami pobieracie i dostarczycie do MODR, Instytutu, czy przyjeżdża do Was doradca, czy pobieracie za pomocą specjalnych aut przystosowanych – które proponują firmy etc.

Dlaczego warto zainwestować w badanie?

  1. Zaoszczędzicie kilkaset złoty w późniejszym etapie nawożenia.
  2. Będziecie świadomi czego Wasze rośliny potrzebują.
  3. Zaoszczędzicie CZAS.
  4. Nie będziecie robili zabiegów – które były by zbędne.
  5. Wasze drzewa, plantacje, rośliny będą w lepszej kondycji i dostarczycie im faktycznie tego co potrzeba.
  6. Będziecie świadomi kondycji Waszych gleb.
  7. Jeśli nie zasadziliście nic, będziecie mieć wskazówkę – jakie rośliny, drzewa, krzewy będą się rewelacyjnie rozwijać na danej glebie.
  8. Świadomość ph gleby.

Jak pobierać próby glebowe?

To dzięki badaniom gleby możemy stosować nawozy według zasady „Tak dużo nawozów jak jest to konieczne, tak mało jak to możliwe”

Kiedy powinniśmy pobierać próby glebowe?

Jesienią po zbiorach i przed wysiewem nawozów mineralnych, albo wczesną wiosną przed zasiewami roślin jarych (przed wysiewem nawozów).

A jak je pobrać?

Oto lista prostych czynności:

  1. Sporządzić szkic sytuacyjny pól gospodarstwa.
  2. Na polach zakreślić zasięg powierzchni uprawianych roślin (oddzielnie okopowe, zboża, rzepak, łąka , pastwisko).
  3. Powierzchnia użytku przypadająca na próbkę ogólną, przy wyrównanej pod względem glebowym powierzchni i zbliżonym ukształtowaniu terenu, nie może przekraczać 4ha.
  4. Próbkę należy przygotować oddzielnie dla każdej uprawy. Dopuszcza się pobranie jednej próbki z różnych upraw, jeśli mają podobne wymagania i historię nawozową pola
  5. Próbki glebowe pobiera się z profilu glebowego z warstwy ornej z kilkunastu miejsc pola tak, aby była reprezentatywna. Zalecana głębokość pobierania wynosi od 0-20cm na glebach ornych i 5-20cm na łąkach i pastwiskach (z miejsc pobrania próbek usunąć 5cm warstwę darni). W uprawach sadowniczych próbę pobiera się z dwóch poziomów – z warstwy 0-20cm i 21-40cm (oddzielnie jako próbki).

  1. Na jedną próbę ogólną należy pobrać 15-20 próbek pojedynczych, całość wymieszać i przenieść około 0,5kg-1kg gleby do pudełka lub woreczka, nadając numer na próbie i na sporządzonym przez siebie planie pól.
  2. Próbek nie należy pobierać: na obrzeżach pola, w miejscach po stogach i kopcach oraz w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu.
  3. Próbki glebowe pobiera się za pomocą laski glebowej, którą wbija się pionowo w glebę i po przekręceniu wyjmuje a następnie z podłużnego zagłębienia (rowka) zeskrobuje całą zawartość do torebki. Można również pobierać je za pomocą świdra lub szpadla.
  4. Schemat pobierania próbek glebowych.  
  5. Do stacji chemicznej najlepiej dostarczyć próbę świeżą, bezpośrednio pobraną z pola, lub, jeśli to jest możliwe, uprzednio wysuszoną w temperaturze pokojowej.

Ponieważ właściwości gleby są zmienne nawet w obrębie niewielkiego pola, sposób pobierania próbek ma bardzo duże znaczenie. Wiele analiz obarczonych jest błędem z powodu niedbale pobranej próbki. Jeżeli nie będzie ona dobrze reprezentować naszego pola, postawimy błędną diagnozę i ustalimy niewłaściwe nawożenie. Dlatego należy pamiętać, żeby próba była reprezentatywna. Chcąc by ten warunek został spełniony, należy przestrzegać powyższych zasad.

Mało kosztuje, ale jest bardzo przydatne!

 

OSOBIŚCIE POLECAM zrobić jedną próbę na jednym obszarze danej uprawy np.:

PRZYKŁAD I

Posiadam (5ha –  jedna działka ) 2 ha grusz oraz 3 ha jabłoni – zupełnie inne zapotrzebowanie będzie na składniki pobierane z gleby dla grusz i  jabłoni ( nie mówiąc o odmianach i podkładkach skupiając się na ogóle).

Wydzielam obszar uprawy grusz i z niego pobieram 15 próbek na jedną próbę (metoda zygzaka). Opisuję „POLE I GRUSZKA 2 HA”.

Wydzielam obszar uprawy jabłoni i z niego pobieram 20 próbek  na jedną próbę (metoda zygzaka). Opisuję „ POLE I JABŁOŃ 3 HA”.

W ten sposób  mam dwie próbki – dwa wyniki dla konkretnej uprawy!

 

PRZYKŁAD II

Zakupiłam 1,5 ha  jednej działki – uprzednio znajdował się tam rzepak.

Planuję założyć tam plantacje borówki.

Z całego areału pobieram 15 próbek na jedną próbę (metodą zygzaka).

PODPISUJE „POLE POD BORÓWKĘ”

 

Próbki można oddać w :

  • Instytut Sadownictwa
  • Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • firmy zajmujące się doradztwem

Zachęcam Was ! Zainteresujmy się Naszą glebą to dzięki niej później mamy plony !

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym myć opryskiwacz ?

Kupujemy Ciągnik – ZWIASTUN