w ,

Jabłka z purpurowoczerwonym rumieńcem – ‘Ligol Red’

Odmiana ‘Ligol Red’ to czerwony mutant odmiany ‘Ligol’. W ofercie szkółek jest dostępny już od kilku sezonów. Sprawdza się w sadach towarowych. Jest przystosowana do warunków klimatycznych Polski, odporna na mróz. Mutant ten został znaleziony w podgrójeckim sadzie przez Pawła i Marka Przybytniaków, ale właścicielem odmiany jest Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.

Odmiana została odwirusowana w Ośrodku Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach. Licencje na rozmnażanie ‘Ligol Red’ posiada kilka krajowych szkółek.

Owoce są bardzo atrakcyjnie wybarwione. Skórka – zielona, gładka, bez ordzawień, z połyskiem, z lekkim woskowym nalotem – jest praktycznie w całości pokryta purpurowoczerwonym rumieńcem. Miąższ jest kremowy z zielonkawym odcieniem, średnioziarnisty, bardzo jędrny, soczysty z lekkim aromatem, słodko-kwaskowaty.

Jabłka, podobnie jak ‘Ligol’, w zwykłej chłodni można przechowywać do marca, w KA do końca czerwca.

Drzewa w sadzie są średnio podatne na parcha jabłoni i mączniaka, natomiast wykazują podatność na zarazę ogniową. Wymaga przerzedzania zawiązków oraz corocznego cięcia, aby uniknąć zjawiska przemiennego owocowania.

Odmiana chroniona wyłącznym prawem na terenie Polski do 02.03.2042 r.
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ochrona porzeczki czarnej przed przędziorkiem

Wiśnie deserowe o bezbarwnym soku? Tak!