w ,

Jabłka na rynku w Broniszach: ceny nie satysfakcjonują sadowników

Handel jabłkami w Broniszach nie uległ znaczącej zmianie w porównaniu z marcem czy kwietniem. Ceny większości odmian jabłek pozostają na niskim poziomie, nie satysfakcjonując sadowników.

Stabilne, ale niskie ceny

Mimo, że mamy już drugą połowę maja, a ceny jabłek w grupach i na sortowniach nieco wzrosły, to sprzedaż na rynku hurtowym w Broniszach nie przebiega po myśli sadowników. Owoców jest pod dostatkiem, a ceny większości odmian nie zmieniły się od wielu tygodni.

Popularne odmiany w niskich cenach

Dla popularnych odmian jabłek, takich jak Red Jonaprince, Szampion, Jonagored czy Alwa, ceny nadal wahają się od 2,00 do 2,50 zł/kg, czyli od 30,00 do 35,00 zł za skrzynkę.

Ceny jabłek odmiany Gala na rynku hurtowym w Broniszach utrzymują się na stabilnym poziomie od kilku tygodni. W połowie maja 2024 roku ceny wahają się od 2,00 do 3,00 zł za kilogram.

Ceny jabłek odmiany Golden wahają się w przedziale od 2 do 3,50 zł za kilogram. Średnia cena za tę odmianę kształtuje się na poziomie 3 zł za kilogram.

Biorąc pod uwagę koszty przechowania jabłek do połowy maja oraz koszty przygotowania ich do sprzedaży hurtowej w gospodarstwie, ceny te nie są zadowalające dla sadowników.

Wyjątki od reguły na rynku jabłek: Lobo i Szara Reneta wciąż trzymają wysokie ceny

Chociaż ceny większości jabłek na rynku w Broniszach pozostają na niskim poziomie, dwie odmiany – Lobo i Szara Reneta – wyróżniają się wyższymi notowaniami. W przypadku wysokiej jakości sadownicy mogą uzyskać za te jabłka 3,00 – 4,00 zł/kg, co oznacza 50,00 do 60,00 zł za skrzynkę.

Niewielkie nadzieje na poprawę

Niestety, w najbliższym czasie niewiele wskazuje na to, aby ceny jabłek na rynku w Broniszach znacząco wzrosły. Nadmiar owoców i brak popytu ze strony konsumentów sprawiają, że sadownicy muszą borykać się z niskimi cenami i problemami ze sprzedażą.

Co dalej z jabłkami?

Sytuacja na rynku jabłek w Polsce jest trudna. Sadownicy liczą na to, że w kolejnych miesiącach ceny zaczną rosnąć. Niestety, nie ma gwarancji, że tak się stanie. Dużo będzie zależało od popytu z krajowych i zagranicznych rynków, a także od kondycji przechowywanych jabłek.

 

UDOSTĘPNIJ

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy!

Gradobicie niszczy uprawy w okolicach Opola Lubelskiego! Sadownicy tracą wszystko!