30 listopada br. w Instytucie Ogrodnictwa odbyło się szkolenie on-line przygotowane w ramach realizacji zadań 3.4 i 5.1 Programu Wieloletniego IO (2015-2020) „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”.
Koordynator szkolenia dr hab. Elżbieta Rozpara, prof. IO, opowiedziała o szansach i ograniczeniach związanych z tym sposobem produkcji owoców w Polsce.
Dr Paweł Bielicki przybliżył uczestnikom temat dotyczący przepisów regulujących jakość materiału szkółkarskiego polecanego do sadów ekologicznych.
dr Dorota Kruczyńska przedstawiła odmiany jabłoni z sukcesem wykorzystywane w tego typu uprawach.
Mgr inż. Agnieszka Głowacka zaprezentowała odmiany śliwy domowej polecane do sadów ekologicznych, zwracając uwagę na ich podatność na szarkę w sytuacji rosnącego zagrożenia wirusem ospowatości sliwy.
O obecnym stanie ekologicznej ochrony sadów opowiedział mgr Witold Danelski, a dr inż. Małgorzata Sekrecka poruszyła temat związany z fauną pożyteczną i jej rolą w ograniczaniu szkodników w sadowniczych uprawach ekologicznych.
Wszystkie wykłady dostępne w formie video:
Czytaj również:
Coraz więcej konsumentów zainteresowanych żywnością ekologiczną?