w

IMGW ostrzega. Śnieżyce w czterech województwach, ulewy w części kraju

IMGW wydał alerty meteorologiczne. We wschodniej Polsce obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu – może spaść go nawet do 15 centymetrów. Na południowym zachodzie kraju zagrożenie stanowić będą natomiast ulewy i roztopy.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i trzeciego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.

Alerty IMGW – intensywne opady śniegu

IMGW w kilku regionach ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla województw:

  • warmińsko-mazurskiego, poza powiatami: braniewskim, elbląskim, Elbląg, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim, działdowskim;
  • podlaskim, poza powiatami: suwalskim, Suwałki, sejneńskim, augustowskim, sokólskim;
  • mazowieckim, dla powiatów: przasnyskiego, makowskiego, ostrołęckiego, Ostrołęka, ostrowskiego, wyszkowskiego, wołomińskiego, mińskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego, Siedlce, łosickiego;
  • lubelskim, dla powiatów: łukowskiego, bialskiego, Biała Podlaska, radzyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego, włodawskiego, łęczyńskiego, chełmskiego, Chełm, hrubieszowskiego.

Prognozowane są opady powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów. Ostrzeżenia na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w północnej części Mazowsza będą ważne do godziny 10 we wtorek, natomiast w pozostałych miejscach stracą ważność o godz. 16 tego samego dnia.

Alerty IMGW – intensywne opady śniegu

Obowiązują również ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Alerty przed nimi zostały wydane w woj. dolnośląskim, w powiatach: lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów do 30 litrów deszczu na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw.

Alerty wejdą w życie o godz. 12 we wtorek i wygasną o godz. 6 w środę.

Alerty IMGW – roztopy

Ostrzeżenia najwyższego stopnia w związku z roztopami wydano w woj. dolnośląskim, w powiatach karkonoskim i w Jeleniej Górze.

Jak informuje IMGW, wzrost temperatury powietrza będzie tam powodować odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna wyniesie od 2 do 5 stopni Celsjusza, maksymalnie termometry pokażą zaś 5-8 st. C. Suma opadów deszczu osiągnie od 20 do 30 litrów na metr kwadratowy, a wiatr ma wiać ze średnią prędkością od 20 do 25 kilometrów na godzinę, w porywach do 60 km/h, z kierunku południowego i południowo-zachodniego.

Alerty będą obowiązywać od godz. 13 we wtorek do godz. 13.30 w piątek.

Ostrzeżenia meteorologiczneIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia IMGW

Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:as,ps,anw

Źródło: IMGW

UDOSTĘPNIJ

Test sekatorów elektrycznych Ausonia: Nativa Small i Work It 30

Eksperci alarmują. Pomoc dla zadłużonych rolników praktycznie nie działa. Potrzebne są zmiany w prawie