w

IMGW ostrzega przed przymrozkami w całym kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla wszystkich powiatów w kraju ostrzeżenie przed przymrozkami w nocy z niedzieli na poniedziałek. W południowo-wschodniej części Polski „żółte alerty” dotyczą też oblodzenia i opadów śniegu.

„Prognozowany jest spadek temperatury powietrza na nizinach do około -1, przy gruncie do -3; w rejonach podgórskich do około -4, przy gruncie do -6 stopni C. Ostrzeżenie o przymrozkach będzie kontynuowane w kolejnych dobach aż do środy lub czwartku rano” – poinformował w niedzielę IMGW.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące oblodzenia będzie obowiązywać – jak na razie – do godziny 9 w poniedziałek. Objęto nim powiaty mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, części podlaskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

„Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie’ – ostrzegli synoptycy.

W związku z tym, że prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, wydano też stosowne ostrzeżenia dla powiatów, w których mają wystąpić. Chodzi o najbardziej wysunięte na południe powiaty śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Wiosenne sadzenie czereśni

Temperatura spadnie do -10 stopni C !