w

Ile naprawdę kosztuje wyprodukowanie kilograma malin?

Letnie zbiory malin właśnie dobiegły końca – plantatorzy z całej Polski odetchnęli z ulgą po tygodniach intensywnej pracy. Choć ceny skupu, pogoda i siła robocza wciąż są nieprzewidywalne, wielu producentów już dziś podlicza, czy trud włożony w uprawę przyniósł realny zysk. Jakie są faktyczne koszty produkcji malin? Ile kosztuje wyprodukowanie jednego kilograma owocu w profesjonalnej uprawie?

Z pomocą przychodzą dane opublikowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie (MODR), który w czerwcu 2025 roku przedstawił szczegółowe kalkulacje ekonomiczne dla uprawy 1 hektara malin [dla przykładowego gospodarstwa zajmującego się produkcją malin].

[AKTUALIZACJA]

Dokument przedstawia kalkulację kosztów i opłacalności uprawy 1 hektara malin w przykładowym gospodarstwie w dwóch wariantach:

Dane oficjalnie dostępne na stronie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie (MODR)

 

UDOSTĘPNIJ

Państwo NIE zapłaci za komisje szacujące szkody!

Ile kosztuje produkcja 1 kg gruszek?