w ,

Idealna odmiana truskawki do uprawy w gruncie i pod osłonami.

Odmiana ‘Grandarosa’ nadaje się do uprawy wielkotowarowej w gruncie, również tej prowadzonej na przyspieszony zbiór owoców pod niskimi i wysokimi osłonami.

Jaka jest najlepsza truskawka? Polska odmiana króluje w Europie…

Badania prowadzone przez kilka lat w Instytucie Ogrodnictwa – PIB potwierdzają ponadto jej przydatność do uprawy bezglebowej na rynnach pod wysokimi osłonami, stosowanej w celu uzyskania dwukrotnego owocowania w ciągu 12 miesięcy (na letnio-jesienny zbiór owoców z zastosowaniem opóźnionego wysadzania roślin frigo i zbiór przyspieszony wiosną następnego roku).

‘Grandarosa’ otrzymana została ze skrzyżowania odmian ‘Granda’ i ‘Camarosa’ Jest odmianą dość plenną, o średniowczesnej porze dojrzewania owoców. Wytwarza bardzo atrakcyjne, przyciągające wzrok owoce. Są one duże i bardzo duże, stożkowate i szerokostożkowate, pomarańczowoczerwone, równomiernie wybarwione, o bardzo silnym połysku. Owoce są aromatyczne, słodkie i bardzo smaczne. Badania laboratoryjne potwierdziły wysoką zawartość w owocach cukrów rozpuszczalnych i witaminy C.

Ponadto owoce tej odmiany są wyjątkowo jędrne, mało podatne na gnicie i wytrzymałe na odgniecenia. Według opinii plantatorów owoce posiadają wysoką trwałość, dobrze znoszą transport nawet na znaczne odległości, także poza granice naszego kraju.

Grandarosa – polska odmiana, która zaczęła zdobywać europejskie rynki

Na żyznych glebach rośliny truskawki ‘Grandarosa’ rosną silnie, mają dość luźny, wzniesiony pokrój. Cechą charakterystyczną tej odmiany są bardzo duże, obupłciowe kwiaty, zebrane w masywne kwiatostany o grubych łodygach kwiatostanowych. Większość kwiatostanów i kwiatów dorasta do powierzchni liści, ale część może być w nich ukryta. Odmiana wytwarza dość liczne rozłogi.
Rośliny odmiany ‘Grandarosa’ są mało podatne na białą i czerwoną plamistość liści, a także na mączniaka prawdziwego truskawki. Jednakże, uprawiane na polach zainfekowanych przez grzyby powodujące choroby systemu korzeniowego (Verticillium dahliae), mogą wykazywać objawy niewielkiego porażenia. Wieloletnie badania i obserwacje tej odmiany, prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa wykazały, że rośliny są wytrzymałe na niskie ujemne temperatury.

Badania, przeprowadzone zarówno w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Nowym Dworze, jak i w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym IO-PIB w Brzeznej potwierdzają dużą przydatność odmiany ‘Grandarosa’ do uprawy ekologicznej.Odmiana chroniona wyłącznym prawem na terenie Unii Europejskiej do dnia 31.12.2040 r.

Podmioty zainteresowane zakupieniem licencji na rozmnażanie #Grandardosa prosimy o kontakt z dr hab. Agnieszką Masny pod numerem tel. 501 622 880.

Materiał prasowy Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Bad

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzystne zmiany w przepisach „Premie dla młodych rolników” i „Restrukturyzacja małych gospodarstw”

W sadach praca wre. – Na razie nie widać, aby zima dokuczyła w sadach – mówi Andrzej Lubański