w

GUS: Owoców jagodowych w tym roku było więcej o 10%, niż w poprzednim.

GUS: Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na ok 0,5 mln t, tj. o blisko 10% więcej niż w roku poprzednim.


Maliny w bieżącym sezonie zdecydowanie lepiej przezimowały, jednak nie wszystkie odmiany. W przypadku nienawadnianych i słabo pielęgnowanych upraw malin, plony będą znacznie niższe od ubiegłorocznych. Obecna prognoza zbioru owoców tego gatunku wynosi ok. 122 tys. t., tj. o ok. 60% więcej niż wyjątkowo niskie zbiory ubiegłoroczne, a przebieg dotychczasowej pogody sprzyja zbiorom malin jesiennych.

Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na nieco ponad 131 tys. t., tj. na poziomie o ok. 5% wyższym od produkcji roku poprzedniego. Zbiory porzeczek czarnych zostały ocenione na ponad 93 tys. ton, tj. o ok. 2% więcej niż w 2019 r.

Tegoroczną produkcję truskawek (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) oszacowano na ponad 160 tys. t., tj. o ok. 9% mniej niż zbiory ubiegłoroczne. Występujące lokalnie przymrozki uszkodziły kwiaty. W wielu rejonach kraju opady deszczu wpłynęły naporażenie owoców szarą pleśnią.

Wiosenne przymrozki nie miały większego wpływu na plonowanie agrestu, a zbiory oceniono na ponad 10 tys. ton, tj. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym o ok. 9%.

Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oszacowana na ok. 99 tys. t., tj. o ponad 12% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost produkcji tej grupy upraw związany jest ze wzrostem między innymi produkcji borówki wysokiej o ok. 18%, co jest wynikiem sprzyjających warunków pogodowych oraz lepszego plonowania na plantacjach w pełni owocujących, a także wchodzenia w okres pełnego owocowania dużych areałów młodych plantacji.

 

źródło: GUS

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GUS twierdzi, że zbierzemy 3,4 mln t jabłek?!?!??

Rolnicy nie zgadzają się, aby Puda był Ministrem Rolnictwa! Czy Duda stanie w obronie rolników?