Grandarosa – polska odmiana, która zaczęła zdobywać europejskie rynki
Truskawka (Fragaria × ananassa) jest mieszańcem międzygatunkowym, który powstał około 250 lat temu w wyniku przypadkowego skrzyżowania poziomki chilijskiej (F. chiloensis) z poziomką wirginijską (F. virginiana). W wyniku selekcji pierwszych mieszańców, a później dzięki szybkiemu rozwojowi hodowli tego gatunku, powstały odmiany przystosowane do różnych warunków klimatyczno-glebowych, a także − sposobów produkcji i zagospodarowania owoców.
Odmiana ‘Grandarosa’ wyśmienicie nadaje się do uprawy wielkotowarowej w gruncie, również tej prowadzonej na przyspieszony zbiór owoców pod niskimi i wysokimi osłonami. Badania wykonane w ostatnich latach w Instytucie Ogrodnictwa potwierdzają ponadto jej przydatność do uprawy bezglebowej na rynnach pod wysokimi osłonami, wykorzystywanej w celu uzyskania dwukrotnego owocowania w ciągu 12 miesięcy (na letnio-jesienny zbiór owoców z zastosowaniem opóźnionego wysadzania roślin frigo i zbiór przyspieszony wiosną następnego roku).
Podczas spotkania degustowano także truskawek odmian ‘Allegro’, ‘Asia’, ‘Cory’, ‘Flair’, ‘Maling Centenary’, ‘Magnum’, ‘Romina’, ‘Rumba’. Podobnie jak ‘Grandarosa’ to odmiany wybitnie deserowe o wczesnym lub średniowczesnym terminie dojrzewania. Uprawiane w powiecie płońskim, a więc w największym polskim zagłębiu produkcji truskawek. Degustowane przez ekspertów pochodziły z gospodarstwa Konrada Kozakiewicza „Kozacka Truskawka”.
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach jest instytutem badawczym utworzonym przez połączenie dwóch jednostek badawczo-rozwojowych o długoletniej tradycji i bogatym dorobku naukowo- wdrożeniowym: Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytutu Warzywnictwa. Program badawczy IO obejmuje wszystkie zagadnienia związane z produkcją ogrodniczą, począwszy od badań nad biologicznymi podstawami produkcji owoców, warzyw, roślin ozdobnych przez biotechnologię, genetykę i hodowlę twórczą, agrotechnikę, ochronę roślin, szkółkarstwo, ochronę zasobów genowych roślin sadowniczych, warzywnych, ozdobnych i miododajnych, nawadnianie, uprawę grzybów jadalnych, przetwórstwo i przechowalnictwo, bezpieczeństwo żywności, pszczelnictwo, po agroinżynierię i ekonomikę. Instytut aktywnie uczestniczy w tworzeniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Współpracuje z większością branżowych, polskich oraz zagranicznych instytutów i uczelni. Jest ważnym centrum szkoleniowym. Ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych.
Źródło: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz http://latozborowkami.pl/