w

‘GiSelA 5’ czy ‘Krymsk 5’ – która lepsza dla czereśni?

Wyniki badań realizowanych w Instytut Ogrodnictwa – PIB w Zakładzie Odmianoznawstwa, Szkółkarstwa i Zasobów Genowych wskazują na wysoką przydatność podkładki ‘GiSelA 5’ do zakładania intensywnych sadów czereśniowych. Jej zaletą, oprócz umiarkowanej siły wzrostu drzew, jest wczesne wejście w okres owocowania i bardzo dobre plonowanie. Często już w drugim roku po posadzeniu można uzyskać pierwsze owoce.

Drzewa na podkładce ‘Krymsk 5’ rosną silniej niż na ‘GiSelA 5’, co jest widoczne także w wielkości plonów. Średnie plony z drzewa na ‘Krymsk 5’ były wyższe niż na ‘GiSelA 5’ i w zależności od odmiany wynosił od 21 do 47 kg. Najlepiej owocowały czereśnie odmiany ‘Techlovan’, a najsłabiej – ‘Kordia’.

Na podstawie siedmioletnich badań można stwierdzić, że drzewa czereśni na podkładce ‘Krymsk 5’ rosną silniej niż na ‘GiSelA 5’, a obydwie podkładki mają wysoką wartość sadowniczą. Pod względem produktywności i jakości owoców zarówno ‘GiSelA 5’, jak i ‘Krymsk 5’ mogą spełniać oczekiwania sadowników.

Podkładka ‘GiSelA 5’ znajduje się znacznie dłużej w badaniach niż ‘Krymsk 5’ i na pełną ocenę wartości tej drugiej potrzeba jeszcze więcej czasu.

źródło: facebook IO PIB

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pracownicy sezonowi na 2021 – czy pandemia COVID-19 w tym roku pokrzyżuje zbiory jabłek?

Minister Puda twierdzi, że Pandemia nie osłabiła pozycji polskiego rolnictwa?