w , ,

Gibereliny w sadzie. Po co je stosować? Sad Nowoczesny 4/2022r.

Sad Nowoczesny 4/2022r. 

GIBERELINY W PRAKTYCE

Gibereliny po raz pierwszy wyizolowano w Japonii w latach 40’ ubiegłego wieku. Od tego czasu wiedza na ich temat systematycznie się̨ powiększa.

Stosowanie giberelin jest ważnym elementem standardowego programu poprawy jakości owoców w warunkach Polski, pozwalającym regularnie uzyskiwać́ w plonie ogólnym większy procent owoców kształtnych, odpowiedniej wielkości (70–85 mm) i pozbawionych ordzawień́. Takie owoce zawsze jesteśmy w stanie sprzedać́, bo takiego towaru oczekują̨ od nas odbiorcy krajowi i zagraniczni.

Gibereliny należą̨ do tych fitohormonów, które przez zmiany stężenia regulują wiele procesów fizjologicznych, co bardzo często jest wykorzystywane w praktyce. Endogenne gibereliny działają na rośliny sadownicze poprzez:

  • – stymulację podziałów komórkowych,
  • – zwiększanie gęstości komórek,
  • – wydłużanie się komórek.
  • – Podnoszą także tolerancję na stres,
  • – stymulują wzrost owocni i zawiązywanie owoców beznasiennych,
  • – stymulują kwitnienie i zawiązanie,
  • – a także wpływają na termin zbioru owoców.

Zabiegi opryskiwania drzew gibereliną GA4+7 stosuje się̨ w celu poprawy jakości owoców, a przede wszystkim ograniczenia ordzawień́ skórki jabłek, szczególnie w przypadku odmiany Golden Delicious, dla której zjawisko to jest częstym problemem. Gibereliny wpływają̨ także na kształt jabłek, powodując ich wydatne wydłużenie. Jest to zjawisko bardzo korzystne z punktu widzenia wyglądu zewnętrznego owocu. 

Jakie gibereliny wybrać i kiedy dokładnie wykonać́ opryskiwania preparatami je zawierającymi? O czym należy pamiętać stosując gibereliny? Dowiedzą się Państwo z najnowszego, kwietniowego ( 4/20222r. ) wydania Sadu Nowczesnego!

Tylko teraz kupując roczną prenumeratę Sadu Nowoczesnego można otrzymać 15% zniżki z kodem WIOSNA15.

Kod wpisujemy w koszyku, dodatkowo przy zakupie otrzymujecie GRATIS Program Ochrony Roślin Sadowniczych na 2022 rok. Kod zniżkowy obowiązuje do 17.04

Zapraszamy również do wzięcia udziału w konkursie:

KONKURS Z OKAZJI 50-LECIA SADU NOWOCZESNEGO! Wygraj opryskiwacz MAX FLOW od firmy Bury Maszyny Rolnicze!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sadownicy stracili mnóstwo pieniędzy i maszyny warte kilkaset tysięcy złotych

W Mołdawii przymrozki uszkodziły czereśnie i morele.