Gdzie sprzedać gruszki?! Jakie ceny za deser, przemysł, eksport, rynek krajowy?

Gdzie sprzedać gruszkę? Jakie ceny, jakie możliwości?

Jesteśmy w trakcie zbiorów gruszki odmiany Klapsa, w tym roku zbiór wypadł kilka dni wcześniej niż w poprzednich latach. Owoce największe, deserowe trafiają najczęściej na rynki krajowe między innymi Bronisze, do supermarketów oraz hurtowni owoców. Firmy exportowe, grupy producenckie w rejonie Grójca płacą za gruszki o średnicy powyżej 6 cm od 1,8zł do 2zł. Za gruszki w rozmiarze 5,5-6 sortownie proponują od 1,1zł do 1,3zł za kilogram. Pojedyncze firmy kupują owoce powyżej 6,5cm lub powyżej 7cm średnicy. Za taki owoc producent , może otrzymać cenę od 2,1 do 2,5zł za kilogram. 

Przed nami zbliżają się zbiory odmian bardziej popularnych w Polsce, których nasadzenia są większe. Mowa tu między innymi o Konferencji, Lukasówce, Xeniy, czy o  Wliamsie. 

Gruszka przemysłowa, przerywka, owoce zbyt drobne, z miodówką czy gradem. Co z nimi zrobić? 

pastedGraphic.png

Tegoroczne zbiory Gruszek w większości kraju, zapowiadają się dobrze. Oczywiście nie jest to regułą, w niektórych lokalizacjach dane kwatery przemarzły, lub dane odmiany. Wiele kwater grusz odmiany m.in. konferencji zawiązała zbyt dużą ilość owoców, co skutkuje pogorszeniem jakości gruszki, wiele owoców nie znajdzie nabywców na rynku z powodu zbyt małej średnicy. Z informacji jakie uzyskaliśmy, wielu sadowników od kilku tygodniu, rozpoczęło ręczne przerywanie gruszek, w celu poprawy jakości pozostałej części pozostawionej na drzewie. Co z taką gruszką z przerywki można zrobić? O to sypaliśmy jeden ze skupów owoców z powiatu Białobrzeskiego. 

 Rozmawiamy  z firmą Agro Fruit zlokalizowaną w gminie Promna, zajmującą się skupem między innymi gruszki przemysłowej.

Nasza firma Agro Fruit zajmuję się obecnie skupem między innymi gruszki przemysłowej, jabłka przemysłowego czy śliwek przemysłowych. Jeśli chodzi o gruszkę przemysłową to obowiązują tylko dwa proste wymagania: gruszka ma być zielona i twarda. Nie interesuje nas rozmiar tej gruszki, czy jest po miodówce, ma parcha czy jest po gradzie, ważne aby była zielona i twarda.

Czy w tym momencie zakupują Państwo tylko gruszkę przemysłową?

pastedGraphic.png

Agro Fruit: Nie, zakupujemy również gruszkę na obieranie, ale z powodu iż musi ona być owocem większym, jej ilości na rynku są znikomo. Gruszka z przeznaczeniem na obieranie musi mieć minimum 65mm średnicy. Zgłaszają się do nas sadownicy który mają owoce po miodówce czy z oznakami parcha, którzy zapisują się że chcą sprzedać takową gruszkę pod koniec sierpnia czy we wrześniu podczas standardowych zbiorów. W takim przypadku zapisujemy sobie przybliżone ilości oraz kontakt do takich osób, w momencie zbiorów, zbyt na takie owoce mają zapewniony. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą kolejnych sadowników. 

Mówili Państwo o gruszce z przerywki, często ona jest bardzo drobna, czy to na pewno nie przeszkadza? 

Agro Fruit: Nie nie, tak jak mówiliśmy wcześniej, w tym przypadku rozmiar nie ma znaczenia, jak również to czy gruszka jest po gradzie czy nie. 

Jak wygląda obecnie forma płatności? Termin?

Agro Fruit: My preferujemy płatność gotówkową, na miejscu, po dostarczeniu towaru do nas. 

Wspominali Państwo również o innych owocach?

Agro Fruit:  Tak, skupujemy również jabłko przemysłowe ubiegłoroczne oraz tegoroczne, tak zwaną przerywkę oraz słodką śliwkę przemysłową. W tym przypadku również istnieje możliwość płatności gotówką lub przelewem.

Jak się z Państwem skontaktować?

Agro Fruit:  Najlepiej pod numerem telefonu; 609-998-567, lub przyjechać bezpośrednio do nas do firmy.

 

Agro Fruit

Stanisławów 2, 26-803 Promna

Tel: 609-998-567

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.