w , ,

Gala Gali nie równa – od czego zależy wybarwienie sportów Gali?

Gala jest dosyć specyficzną odmianą jabłek i lubi być posadzona w ciepłym klimacie, szkółkarze, aby sprostać warunkom klimatycznym w Polsce i oczekiwaniom rynku wprowadzają corocznie nowe sporty Gali. Sukces w uprawie Gali to właśnie dobór odpowiednich mutantów do swojego sadu. Sadownicy mają ich obecnie wiele w ofercie do wyboru. 

Ceny sportów Gali z ekonomicznego punktu widzenia zależą od możliwości sprzedaży jej owoców. Szansę na dobry zbyt mają owoce o średnicy 75-85 mm (najlepiej > 75 mm) charakteryzujące się dla danej odmiany paskowanym rumieńcem bez ordzawień skórki. Okazuję się, że hurtownicy oczekują wyrównanych owoców zerwanych w odpowiednim momencie oraz wybarwionych typowo dla danego sportu. Hurtownicy za takie owoce są wstanie zapłacić więcej.

CZY SADOWNICY SĄ ZMUSZENI DO POSZUKIWANIA SPORTÓW O CIEMNEJ SKÓRCE?

Ekspert w dziedzinie Gali i jej sportów – Mateusz Nowakowski z Szkółkarstwa Sadowniczego ARNO   wyjaśnia, że sukces w wybarwieniu danego mutanta Gali w 50% zależy od odmiany a w 50% od sadownika i wielu czynników, między innymi mikroklimatu, gleby, agrotechniki sadowniczej… i wiele wiele innych.

Należy pamiętać aby dobierać odpowiedni sport Gali pod sad który prowadzimy. Jakie zależności są między sadem a sportem? Jak dobrać odpowiedni sport? Czy Gala Schniga Schnico Red może dać wybarwienie Gali Devil? Czy gleba i warunki mikroklimatyczne mają znaczenie w wybarwianiu?

to i wiele wiele więcej dowiecie się w wywiadzie:

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy należy ograniczyć produkcję jabłek w Europie?

Raport z sadu 05.04.2019 Szkodniki