w

Eksport jabłek: Rośnie konkurencja dla Polski ze strony Serbii!

Eksperci EastFruit podkreślają, że serbscy eksporterzy jabłek stopniowo zaczynają rozumieć, że pomimo dostępu do rynku rosyjskiego, wysokiej jakości jabłko można sprzedawać drożej w innych krajach świata. W rezultacie od samego początku sezonu 2018/19 Serbia aktywnie poszukuje i skutecznie znajduje alternatywy dla rynku rosyjskiego.

Od września 2018 r. Serbscy producenci jabłek dostarczają ponad 200 ton jabłek do Wielkiej Brytanii każdego miesiąca. W styczniu 2019 r. Ilość serbskich dostaw jabłek do tego kraju po raz pierwszy przekroczyła 350 ton miesięcznie. Jednocześnie wszystkie te jabłka są produktem wysokiej jakości przeznaczonym do świeżej konsumpcji. Niewielkie ilości jabłek z Serbii były również eksportowane do innych krajów UE, a duże ilości jabłek przemysłowych sprzedawano do Włoch na samym początku sezonu.

W 2019 r. Bliski Wschód stał się nowym punktem na mapie dostaw jabłek z Serbii. Niektóre próbne wysyłki jabłek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu zostały wykonane w październiku i listopadzie ubiegłego roku, a obecnie, według Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw (UPOA), handlowcy z Dubaju czekają na przybycie dużej partii jabłek Royal Gala (Royal Gala) z Serbii.

Oprócz Emiratów Serbia zaczęła również wysyłać jabłka do Iraku. W styczniu natychmiast sprzedano 342 tony jabłek deserowych z Serbii do Iraku.

Jednocześnie dostawy serbskiego jabłka na rynek rosyjski nadal spadają przez cztery kolejne sezony. Zwiększona konkurencja ze strony lokalnych producentów, zwiększone dostawy tanich jabłek z Mołdawii i innych krajów bliższych Rosji niż Serbii, a także roczny spadek realnych dochodów rosyjskich obywateli są nazywane analitykami wśród głównych przyczyn spadku zainteresowania Serbii rynkiem rosyjskim.

Zmniejszenie uzależnienia serbskiego przemysłu jabłkowego na rynku rosyjskim jest bez wątpienia bardzo ważne dla lokalnych ogrodników, zważywszy na perspektywę przystąpienia tego kraju do UE z następczą bardzo prawdopodobną utratą dostępu do rynku rosyjskiego.

źródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie dwa dni na zakup TRIURAMU! Wycofany z obrotu ŚOR!

Rosja grozi Białorusi całkowitym zakazem reeksportu warzyw i owoców.