w , , ,

Drzewka na targowisku w Grójcu. Najprostszy sposób na zweryfikowanie szkółkarza na targowisku w Grójcu!

Grójec, środa i alejki wypełnione z wszystkich stron drzewkami. Taki widok o tej porze to norma od ponad 6 lat – relacjonuje szukający drzewek jabłoni. Środy w Grójcu to prawdziwa galeria odmian i rodzajów drzewek.

Szkółkarze na rynku w Grójcu, a dokładnie w większości rolnicy produkujących drzewka nie informują na rynku o ryzyku wystąpień chorób lub schorzeń na drzewkach sprzedawanych.

Drzewka w Grójcu na rynku (nieznanego pochodzenia z nieznanego miejsca produkcji) kosztują od 4 do 10 złotych za sztukę! A najbardziej przerażające jest to, że drzewek bardzo szybko ubywa!

Drzewka sprzedawane w takich kwotach bardzo często są zawirusowane. Jeśli liczycie kupić 1000 sztuk po 6 zł, pamiętajcie, że nawet 40% może wam wypaść, a drugie 40% może okazać się zupełnie inną odmianą po wsadzeniu.

UWAGA! Jaki jest najprostszy sposób na zweryfikowanie szkółkarza na rynku?

Kupując drzewka, zawsze musisz, mieć dowód zakupu w postaci faktury (lub rachunek) – tylko wtedy masz podstawę do dochodzenia swoich praw, gdyby był jakiś problem po posadzeniu.

Ważne, aby na fakturze była widoczna pozycja z np. nazwą kupowanej odmiany. Tylko na drzewka kwalifikowane zostanie taki dokument wystawiony.

Zanim zdecydujecie się zakupić drzewka w środę na targowicy w Grójcu zastanówcie się dwa razy. Przy zakupie koniecznie zapytajcie : Czy drzewka pochodzą z kwalifikowanego materiału? Czy dostaniecie fakturę zakupu na towar? Czy szkółka posiada wypis ze świadectwa kwalifikacji plus paszport?

Dodatkowo można (nie jest to konieczne) zapytać sprzedającego:
Czy szkółka jest w Stowarzyszeniu Polskich szkółkarzy?
Czy odmiany są licencjonowane?

 

UDOSTĘPNIJ

7 komentarzy

Dodaj odpowiedź
  1. Dlaczego autorce tego tekstu nie chciało się sprawdzić obowiązujących przepisów? Opisywanie przykładowej sytuacji, iż tylko na kwalifikowany materiał można wystawić rachunek/fakturę z odmianą to wprowadzanie w błąd i bzdura. Druga sprawa to aby dana odmiana była kwalifikowana, musi być wpisana do rejestru!!! A dany rejestr obejmuje małą grupę odmian w ogólnej produkcji odmianowej. Czyli większość produkowanego materiału otrzymuje kategorię CAC, o której autorka nic nie wspomniała, pomimo że produkcja takiego materiału wyjściowego jest głównym nurtem sprzedaży drzewek/krzewów owocowych. Aby produkować materiał CAC, szkółkarz musi być wpisany do ewidencji i podlega pod inspekcję. W tej chwili najważniejszy jest paszport, który może wystawić sprzedawca/szkółkarz tylko profesjonalny. Czy szkółkarz sprzedaje np. sadzonki u siebie, czy też na targu obowiązują go takie same przepisy i koniec. Ogólnie dalej nie będę się rozpisywał, ale artykuł do poprawy.

  2. Pytanie do autora artykułu . Czy jesli szkolkarz nie jest w stowarzyszeniu szkolkarzy polskich to nie moze produkowac materialu kwalifikowanego z licencja ? Bo po przeczytaniu tego artykulu takie mam wrazenie. Pozdrawiam

    • Każdy uważam profesjonalny szkółkarz produkuje MATERIAŁ KWALIFIKOWANY. Na dole dodałam od siebie „Pytania, które MOŻNA zadać” ale brak wpisu w Stowarzyszeniu nie dyskwalifikuje szkółkarza w produkcji wysokiej jakości drzewek. Proszę się nie doszukiwać, promocji Stowarzyszenia 🙂 temat miał się toczyć w temacie materiału kwalifikowanego.

      Pozwolę sobie na edycję materiału i pytania na końcu zaznaczyć na szaro i wyraźnie zaznaczyć, że te pytania nie są konieczne, aby czytelnicy nie rozumieli jednoznacznie, że jak drzewka kwalifikowane to tylko z Stowarzyszenia. Dziękuje za uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przerażający widok sadu po wizycie dzików!

Francuski sadownik za identyczny kilogram np. Jonagoreda dostaje 3 razy tyle, co polski producent tylko, że…