w , ,

Drzewka gruszy: Kiedy będą dostępne? Jaka podkładka najlepsza?

Zainteresowanie w Polsce gruszami nie słabnie, a zapędy sadowników do nabycia drzewek nie stygną. Dostać grusze na wiosnę 2023, graniczy z cudem. Szkółki obecnie przyjmują zamówienia do pierwszych realizacji na jesień 2023 roku. 

Jest bardzo duże zainteresowanie gruszami, w szczególności odmianą Konferencja. W naszej szkółce grusza jednoroczna odmiany Konferencja będzie dostępna dopiero na jesieni 2023 roku. Jeśli sadownicy chcą dwuletnią, to odbiór jesienią 2024 roku. Oczywiście drzewka należy wcześniej zamówić – informuje nasz portal Ryszard Nowakowski ze szkółki ARNO w Lewiczynie.

Konferencja to stara odmiana gruszy wyselekcjonowana w 1884 roku w szkółce M. Riversa w Anglii jako siewka odmiany Leon Leclerc de Laval. Drzewo należy do grupy najczęściej uprawianych odmian na świecie. Sadownicy poszukują Konferencji na „Pigwie” lub „Pigwie S1”, chociaż wiele osób pyta również o podkładkę „Pigwa Q-Eline”. Według szkółkarzy, ta podkładka jest nieodpowiednia na Polskie warunki. 

Podkładka często promowana w Holandii „Pigwa Q-eline” nie sprawdza się w Polskich warunkach. Q-eline przemarza, nie jest ona mrozo-odporna. Do polskich sadów odpowiednia jest Pigwa i Pigwa S1. Sadownicy, którzy decydują się na posadzenie Konferencji na podkładce „Pigwa q-eline”, muszą liczyć się z problematycznością uprawy. Ponadto system korzeniowy grusz na ‘Pigwie Q-Eline’ jest wrażliwy na wysychanie – informuje Ryszard Nowakowski ze szkółki ARNO w Lewiczynie.

Drzewka gruszy odmiany #Konferencja można zamówić w szkółce ARNO.
👉Jeśli są Państwo zainteresowani, zapraszamy do kontaktu:
📞 514 779 724
📞 603 795 994
📞 607 693 777
☎️ 48 66 11 779
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ceny jabłek przemysłowych – 14 marca 2023r.

Kombajny do zbioru mechanicznego borówki, prezentowane podczas Konferencji Borówkowej