w

Doszczętnie zniszczone jabłka w sadzie w Starej Wsi.

Informowaliśmy Państwa, w niedzielę, 4 października, iż lokalnie wystąpiły burze z gradem na terenach sadowniczych. Grad w sadach spowodował duże straty w plonach.

Grad 4 października zniszczył jabłka w sadach!

Sadownicy z powiatu Rawskiego, gdzie grad zniszczył jabłka, są załamani. Koszt wyprodukowania jednego kilograma wysokiej jakości owoców deserowych wynosi powyżej jednego złotego. Jabłka, które uszkodził grad były gotowe w tym tygodniu do zbiorów, niestety sadownikom nie uda się ich sprzedać jako wysokiej jakości towar. Owoce mają liczne uszkodzenia, pęknięcia, które mogą prowadzić do gnicia.

Nakłady finansowe poniesione w ciągu roku na wyprodukowanie jabłek są ogromnie, a teraz po gradzie jabłka mogą być oddane za kilkanaście groszy.

W sadzie w Starej Wsi (powiat Rawski, gmina Biała Rawska) obraz, który ujrzał sadownik, wprawił go w osłupienie. Jabłka odmian Ligol, Najdared, Idered, Gloster są doszczętnie zniszczone. Właściciel sadu oraz sąsiedzi informują, że grad nie był tak okrutny dla wsi obok, jak dla Starej Wsi.

Sadownik poinformował nasz portal, że sad  był ubezpieczony, ale co z tego, gdy oględziny zaplanowane są dopiero za trzy tygodnie.

Przypominamy, że ten rok jest szczególnie okrutny dla producentów jabłek, pierw przymrozki, susza a teraz kilkakrotne gradobicie na terenach sadowniczych. Jabłek wysokiej jakości może być bardzo niewiele i scenariusz z wiosny 2020 może powtórzyć się wiosną 2021 roku.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Najbardziej poszukiwane odmiany czereśni przez sadowników – Ryszard Nowakowski ARNO

Dla mnie zobowiązanie wobec rolników jest ważniejsze niż zalecenia partii – Jan Krzysztof Ardanowski