Grójec i Czerwińsk są pierwszymi miastami na mapie Mazowsza, w których uruchomiono mobilne punkty badań na obecność koronawirusa. Za organizację miasteczka do poboru wymazów metodą „drive-thru” w południowym Mazowszu odpowiadają żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca.
TEST&GO rozpoczął funkcjonowanie w Grójcu 28 maja br. o godzinie 09.00 na stadionie przy ul. Piotra Skargi 12. Koordynatorem zadania jest 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Działania zrealizowano we współpracy ze Starostwem Powiatowym, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelokronicznej oraz z Powiatowej Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Żołnierze przeprowadzają badania wyłącznie obcokrajowcom, którzy wcześniej zostali zgłoszeni przez swojego pracodawcę do KRUS. Są to osoby, które do Polski przyjechały po 18 maja w celu wykonywania prac sezonowych w rolnictwie.
Pobieranie wymazów jest bezpłatne i nie wymaga opuszczania samochodu przez osobę, od której jest pobrana próbka (metoda DRIVE-THRU). Miasteczko składa się z pięciu punktów, które kolejno pokonuje auto: miejsca wyczekiwania, strefa ewidencji, strefa poboru wymazów, strefa wyczekiwania z wywiadem medycznym oraz strefa dekontaminacji. Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 15 minut. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Przebadane osoby otrzymają informację o wyniku badania drogą telefoniczną, nie dłużej niż w przeciągu dwóch dni.
Organizacja punktu poboru wymazów Covid-19 test drive thru w Grójcu trwała ok. 12 godzin i wymaga ciężkiej pracy 25 żołnierzy.
– To duże przedsięwzięcie dla grójeckiego batalionu, które wymaga od żołnierzy skupienia oraz zachowania wszelkich procedur bezpieczeństwa. Pierwszego dnia nasi żołnierze pobrali wymazy od 41 obcokrajowców, jutro będzie ich już dwa razy więcej. – tłumaczy mjr Grzegorz Wilczewski, zastępca dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca odpowiedzialny za przygotowanie punktu „Test&GO”.
W powiecie grójeckim do tej pory potwierdzono ponad 300 przypadków zakażenia wirusem COVID-19. Szacuje się, że do powiatu grójeckiego przez najbliższe cztery miesiace może przyjechać do 20 tys. pracowników sezonowych.