w

Deserowe płaci mało (…) nie ma „tragedii”, jeżeli chodzi o skup jabłek przemysłowych – stwierdził ekspert

Wyższe zbiory jabłek przekładają się na ceny ich sprzedaży. Już teraz handel za jabłka deserowe płaci mało ( w granicach 0,9-1,1 zł/kg) – stwierdził ekspert Paweł Kracińsk z Intytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,

. Ale na razie nie ma „tragedii”, jeżeli chodzi o skup jabłek przemysłowych. Ta cena kształtuje się na poziomie 0,30 do 0,38 zł za kilogram. Jednak sadownicy obawiają się niskich cen, co już zapowiedzieli przetwórcy – stąd protesty i nagłaśnianie problemu.

Kraciński zaznaczył, że sprawa powiązań między sadownikami tj. produkcją jabłek a ich przetwórcami jest od lat nieuregulowana. Mimo wielu negocjacji w poprzednich latach nie udało się uzgodnić warunków handlu tymi owocami.

Niskie ceny

Według dyrektorki biura Związku Sadowników RP, handel z sieciami handlowymi jest trudny. Supermarkety wymuszają na sadownikach niskie ceny zbytu tj. poniżej 1 zł/kg za jabłka deserowe. Jej zadaniem, handel powinien płacić producentom co najmniej 1-1,2 zł/kg. Jednocześnie zaznaczyła, że sklepy sprzedają jabłka powyżej 3 zł/kg.

Dywan odnosząc się do cen skupu jabłek przemysłowych powiedziała, że w tym roku skup jabłek nie został przerwany i trwa od jesieni. Teraz kupowane są głównie jabłka z ubiegłego sezonu (deserowe), które były przechowywane w chłodni, dodatkowo prowadzona jest przerywka odmian letnich, która także trafia do przemysłu. Obecnie przemysł za jabłka płaci ponad 0,30 zł/kg. „Jest to cena +średnia+, ale optymalna cena dla sadownika to 0,4 – 0,45 zł/kg” – oceniła dyrektor.

Szefowa biura Związku podkreśliła, że od ceny skupu jabłek przemysłowych w dużym stopniu zależy cena jabłek deserowych. Im tańsze jabłka w skupie, to niższa cena zbytu jabłek konsumpcyjnych.

„Wszystkie dane, także z zagranicznych ministerstw i dane WAPA, mówią o tym, że zapotrzebowanie na koncentrat jest olbrzymie i nie ma zapasów z ubiegłego roku, jak twierdzą przetwórcy” – powiedziała Dywan. Dodała, że cena koncentratu kształtuje się na wysokim poziomie 1-1,2 euro za kg i w dodatku z powodu wysokich kosztów transportu nie sprowadza się do Europy koncentratu z Chin.

Zdaniem Związku jest to przesłanie do tego, by cena skupu jabłek przemysłowych mogła być w granicach 0,4-0,5 zł za kg.

Dywan podkreśliła, że kolejnym problemem sadowników jest brak ludzi do pracy.

źródło: https://www.wirtualnemedia.pl / PAP

3,0? 3,6? 4,17? Ile mln ton jabłek zbierzemy? Sadownicy mało optymistyczni…

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3,0? 3,6? 4,17? Ile mln ton jabłek zbierzemy? Sadownicy mało optymistyczni…

Kto i ile zarabia na owocach i warzywach? Prezes UOKiK zleca kontrolę marż pośredników i sieci handlowych