Warunki klimatyczne w 2020 roku były specyficzne (przymrozki wiosenne, susza, deszcz). Długotrwała susza skutkuje gorszym pobieraniem wapnia w sadach. Czy wiecie jakie jeszcze czynniki ograniczają pobieranie wapnia?
Niestety gleby piaszczyste to te, które ograniczają pobieranie wapnia z gleby. Gleby, które zawierają dużo próchnicy w glebie są sprzyjające do pobierania wapnia.
Kolejnym często spotykanym problemem w sadach, który wpływa na ograniczanie pobierania wapnia jest intensywne (lub nie proporcjonalne) nawożenie potasem, magnezem, fosforem i siarką. Nie zapominajmy, że azot amonowy i amidowy również ogranicza pobieranie wapnia.
Ulewne deszcze, powodzie czy ogólny nadmiar wody powoduje uruchomienie związków antagonistycznych wobec wapnia co skutkuje ograniczeniem jego pobierania. Równowaga w przyrodzie musi być zachowana więc niedobór wody również, wpływa na ograniczenie pobierania wapnia.
Optymalny odczyn gleb do jakiego należy dążyć w gospodarstwie sadowniczym powinien być na poziomie od 5,5 do 7,2 pH – wartości mniejsze od 5,5 pH lub większe od 7,2 pH będą w dużym stopniu ograniczać pobieranie wapnia!
Kiedy stosować siarczan wapnia w sadzie? Jak obniżyć pH gleby w sadzie?