w ,

Czy w każdym gospodarstwie jest ciągnik?!

IMAS Agri: Połowa Polaków sądzi, że niemal w każdym gospodarstwie jest ciągnik. 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrósł odsetek gospodarstw wyposażonych w ciągnik. Zgodnie z danymi GUS, w 2005 roku był on na poziomie 45 procent, a dekadę później osiągnął 68 procent. Co ciekawe, całkowita liczba maszyn będących w posiadaniu rolników prawie się nie zmieniła i utrzymuje się na poziomie 1,4 – 1,5 mln. Skąd zatem wspomniany wzrost?  
Odpowiedź jest prosta, wiąże się ze strukturalnymi zmianami w rolnictwie. W 2005 roku w Polsce było aż 2,5 mln gospodarstw prowadzących gospodarkę rolną, pięć lat później ta liczba zmalała do 1,9 mln, aby w 2016 roku osiągnąć liczbę 1,4 mln.
Obecnie, spośród 1,4 miliona gospodarstw rolnych w Polsce, 68 procent wyposażonych jest w przynajmniej jeden ciągnik. Szczególnie wysoki odsetek posiadaczy maszyn jest w województwach świętokrzyskim oraz kujawsko-pomorskim. Najniższe wartości odnotowano na ścianie zachodniej i południowo-zachodniej.
Jak to widzą Polacy? Połowa uczestników badania IMAS Agri zgadywała, że 80 procent gospodarstw rolnych jest wyposażonych w ciągnik. Jest to najczęściej zaznaczana odpowiedź w naszej sondzie, w której można było wybrać spośród czterech opcji. Prawidłowej odpowiedzi („68 procent”) udzieliło 29% respondentów. W tym przypadku mężczyźni i kobiety oceniali ten odsetek podobnie, bardziej różniły się między sobą odpowiedzi osób w różnym wieku. Osoby w wieku 30-39 lat częściej odpowiadały poprawnie (co trzecia osoba), natomiast wśród osób po czterdziestce poprawnych odpowiedzi udzieliła co piąta. Co ciekawe – mieszkańcy miast oceniali lepiej.
Co można powiedzieć o tych wynikach? Osobom bez dobrej znajomości rolnictwa takie sprawy jest trudno oszacować, więc nie dziwi mała liczebność grupy, która wytypowała poprawną odpowiedź. Rozkład odpowiedzi mówi jednak o tym, że Polacy optymistycznie spodziewają się prawie pełnej mechanizacji rolnictwa w swoim kraju.


O BADANIU

IMAS International w dniach 15-18 stycznia 2018 roku przeprowadził sondaż metodą ankiety internetowej CAWI, na kwotowej próbie Polaków n=500. Rozkład płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu (NUTS 2) zgodny z rozkładem populacji mieszkańców Polski w wieku od 15 do 64 lat. Badanie zostało przeprowadzone wśród osób zarejestrowanych w internetowych panelach IMAS OnLine oraz Ankiety Pro Bono.

UDOSTĘPNIJ

5 komentarzy

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sadowniku czy dotyczy Cię – RODO ?!

SUSZA WAS DOTYCZY? UWAGA – Ostatni tydzień zgłoszenia strat!