Czy pola uprawne mogą służyć do innych celów niż rola? Okazuje się, że to również znakomite tereny dla rozwoju farm fotowoltaicznych. Jak to możliwe? Zarówno rolnictwo, jak i panele PV korzystają z potencjału promieni słonecznych. Poznaj korzyści agrofotowoltaiki.
Fotowoltaika wykorzystywana do zasilania gospodarstw rolnych to nic nowego. W Polsce coraz
większa grupa rolników korzysta z tego rozwiązania, zwłaszcza w kontekście mikroinstalacji. Jednak
pola uprawne mogą być znakomitą powierzchną pod farmy fotowoltaiczne. Istnieje wiele przykładów
na świecie i w Europie, że to rozwiązanie sprawdza się. Co więcej, agrofotowoltaika znajduje coraz więcej zwolenników zarówno wśród producentów rolnych, producentów energii słonecznej, jak i osób odpowiedzialnych za legislację takich przedsięwzięć w różnych krajach UE.
Piotr Markowski, prezes firmy CORAB S.A., członka SBF Polska PV twierdzi, że branża fotowoltaiczna jest optymistycznie nastawiona do wykorzystania energii słonecznej w agrobiznesie. W Polsce wystarczyłoby zagospodarować pod energię słoneczną zaledwie jeden procent areału łąk, aby podwoić obecne możliwości. Agroinstalacje mogą przynosić inny pozytywny skutek, niż tylko pozyskiwanie energii elektrycznej. Część produkcji roślinnej nie potrzebuje dużego nasłonecznienia. Systemy fotowoltaiczne mogą chronić uprawy przed m.in. nadmiernym działaniem promieni słonecznych czy np. gradem lub nawałnicami.
Z badań Instytutu Energetyki Odnawialnej dla najnowszego Raportu o polskim rynku PV wynika że 47 % firm EPC myśli o rozwinięciu działalność w obszarze systemów nadążnych oraz agrofotowoltaik. Tu nie ma przypadku. Jest za to możliwość oszczędności lub zarobku na produkcji energii elektrycznej. Duże areały dają duże możliwości, jeśli chodzi o fotowoltaikę. Stabilny dostęp do energii w rozsądnych cenach przekłada się później na akceptowalne dla konsumentów ceny żywności. W przypadku sektora rolniczego atrakcyjne są m.in. wolnostojące instalacje pionowe, które mogą jednocześnie stanowić ogrodzenia terenu uprawy lub np. miejsca wypasu zwierząt – podkreśla Piotr Markowski z CORAB S.A.
Agrofotowoltaika przyczynia się do zrównoważonego rozwoju oraz ochrony i poprawy bioróżnorodności i ekosystemu. Warto dodać, że wg badań amerykańskiego Oregon State University, prowadzenie upraw pod panelami słonecznymi pomaga obniżyć ich temperaturę, zwiększając wydajność nawet o 10 procent. To szczególnie istotne w przypadku braku regularnych opadów.
W dobie postępujących zmian klimatycznych, które w Polsce skutkują suszami, a także niedoborach w produkcji energii elektrycznej, wynikającymi z ogólniej sytuacji surowcowej i gospodarczo-politycznej, niezbędne są działania stymulacyjne ze strony państwa, jeśli chodzi o fotowoltaikę na obszarach rolniczych. Nie oczekujemy wsparcia finansowego. Wystarczy wprowadzić ułatwienia w przepisach dotyczących montażu instalacji o większej mocy, umożliwić i przyspieszyć proces budowy systemów PV na określonych klasach gruntów lub wprowadzić oddzielny „koszyk aukcyjny” dla projektów agrofotowotaicznych. Liberalizacja przepisów dałaby solidny bodziec dla rozwoju energii odnawialnej na terenach uprawowych i hodowlanych – dodaje Piotr Markowski.
źródło: https://swiatoze.pl/ / Gabriela Adamczyk