w , ,

Czy czeka nas apokalipsa owadów?!

Każdy gatunek spełnia w ekosystemie swoją rolę i jest bardziej lub mniej powiązany z innymi. Dlatego wymieranie nawet najmniejszych jest odczuwalne. W publikacji przygotowanej przez 56 naukowców z całego świata czytamy, że z powierzchni Ziemi każdego roku znika ok. 1-2% owadów.

FOTO: pixabay.com

Zmniejszenie populacji

Środki owadobójcze, herbicydy, przemiany w rolnictwie i użytkowaniu gruntów, ale także zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie światłem to główne czynniki, które wpływają na populację owadów. W ciągu ostatnich 30 lat zmniejszyła się ona o 27%. A te liczby wciąż rosną. W ubiegłym roku na łamach magazynu „Science” mogliśmy przeczytać wyniki badań, z których wynikało, że rocznie znika poniżej 1% owadów. W najnowszej publikacji przygotowanej przez 56 naukowców z całego świata pod przewodnictwem Davida Wagnera, entomologa z University of Connecticut, czytamy już o liczbie 1-2% rocznie. Naukowcy mówią, że wciąż wiele pozostaje do zbadania, dlatego ogrom i złożoność problemu mogą być dużo większe.

Susza spowodowana zmianami klimatycznymi w zachodnich Stanach Zjednoczonych oznacza mniej mlecznej trawy dla motyli, a zmiany w amerykańskim rolnictwie usuwają chwasty i kwiaty potrzebne do nektaru. Tworzymy gigantyczną biologiczną pustynię powiedział Wagner

Naukowiec podkreśla, że kluczowe w tej chwili jest sprawdzenie, czy tempo utraty owadów jest większe niż w przypadku innych gatunków.

Różnorodny ekosystem

Populacja owadów jest ogromna, a dość szybkie tempo ich rozmnażania powoduje, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że może ich zabraknąć. Tym bardziej, że te uważane za szkodniki są często trudne do zwalczenia.

Pamiętajmy jednak, że owady odgrywają w ekosystemach wiele różnorodnych i niezwykle ważnych ról: zapylają rośliny, rozdrabniają biomasę wymarłych organizmów, stanowią źródło pokarmu dla innych organizmów, regulują populacje rozmaitych gatunków. Świat, który znamy, bez owadów nie mógłby istnieć. Badacze podkreślają, że jeszcze wiele możemy zrobić, aby zatrzymać spadek liczby owadów.

źródło: cbc.ca, naukadlaprzyrody.pl, rp.pl, swiatoze.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ABSURD! Ubezpieczyciel twierdzi, że sadowniczka sama zniszczyła swoje owoce! Odmawia wypłaty…

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do 31 stycznia 2021 r.