w

Czy akcyza na cydr zostanie zlikwidowana? Na to liczą sadownicy.

Czy akcyza na cydr zostanie zlikwidowana? Na to liczą sadownicy. Jak wynika z projektu rozporządzenia, cydr i perry o zawartości alkoholu poniżej 5 procent mają zostać zwolnione z obowiązku oznaczania akcyzą. Wciąż jest jeszcze szansa, że Sejm się tym zajmie – podaje krakow.tvp.pl

Dla producentów jabłek, także tych sądeckich, to może być biznesowa rewolucja. Cydr i perry o zawartości alkoholu poniżej 5 proc. zostaną zwolnione z obowiązku oznaczania akcyzą – wynika z projektu rozporządzenia, który został opublikowany na stronach RCL.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy. Celem projektu jest zwolnienie do 31 grudnia 2024 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy cydru i perry o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości.

Przedmiotowa zmiana jest uwzględnieniem postulatów i oczekiwań nie tylko branży winiarskiej, ale również polskich sadowników, którzy jako główne przyczyny niskiego zainteresowania produkcją cydru z własnych jabłek wskazują regulacje prawne, które ograniczają opłacalność produkcji cydru w Polsce, m.in. zbyt wysokie stawki akcyzy i obowiązek oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy” – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Dodano, że wprowadzenie przedmiotowego zwolnienia dla producentów cydru i perry będzie zbieżne z dotychczasowymi działaniami podejmowanymi przez rząd. Resort finansów przypomniał wprowadzone w 2022 r. ułatwienia dla działalności w zakresie wyrobu i rozlewu cydru i perry przez drobnych producentów.

Proponowany do 31 grudnia 2024 r. termin zwolnienia przedmiotowych wyrobów z obowiązku oznaczania znakami akcyzy pozwoli administracji i służbom kontrolnym na analizę rynku, w szczególności w zakresie zrównania konkurencyjności cydru i perry z wyrobami cydropodobnymi na bazie piwa, wzrostu produkcji tych wyrobów przez polskich sadowników, a także zachowania szczelności systemu znaków akcyzy” – dodano w projekcie uzasadnienia.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

źródło: krakow.tvp.pl / PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciągnik sadowniczy LOVOL M504 do małych i średnich gospodarstw w rewelacyjnej cenie!

Idą chłodne dni