w ,

Coraz wyższe koszty, a stawki dla sadowników sprzed dwudziestu lat!

Coraz wyższe koszty, a stawki dla sadowników sprzed dwudziestu lat. Opłacalność produkcji jabłek mimo wysokich w tym roku cen na sklepowych półkach wciąż jest na minimalnym poziomie. Nawet za owoce, które spełniają bardzo wysokie standardy uprawy.

W sadach roztopy. Taka pogoda nie pomaga w zimowym cięciu drzewek. Na razie jabłonie są w dobrej kondycji, bo w ubiegłym roku plony były na dosyć niskim poziomie i drzewka nie wysiliły się nadmiernie.

W tej chwili mamy na polach trochę błota, trochę wody dlatego trudno nawet iść do sadu i przycinać drzewa, niestety musimy się z tym pogodzić, jako rolnicy –  mówi Leszek Przybytniak

To z czym trudno się pogodzić przez ostatnie lata to spadająca opłacalność produkcji jabłek.

Na dzień dzisiejszy sadownicy i rolnicy otrzymują za swoje produkty ceny sprzed 15-20 lat. Niestety tak jest prawda, że ceny w sklepach są wyższe ze wzglądu na koszty pośrednie –  Leszek Przybytniak.

A wytworzenie owoców wysokiej jakości wymaga nie tylko wiedzy, ale taż sporych nakładów. Uprawa jabłoni w systemie Integrowanej Produkcji wiąże się też z kosztami certyfikacji. System powstał już blisko trzydzieści lat temu w trosce o środowisko oraz zdrowie konsumentów.

 

źródło: agrobiznes.tvp.pl

UDOSTĘPNIJ

Rolnicy nie mogą się zgodzić na wdrażanie Zielonego Ładu, który ma ich praktycznie zniszczyć

Najnowsza technologia imponowała i przyciągała. XIV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2024 odwiedziły tysiące ogrodników