w ,

Co znaczy mądrze produkować?

Mądra produkcja to przede wszystkim optymalizacja wszelkich działań. Musimy zdać sobie sprawę, że nasze technologie są już powoli przestarzałe. Nie można np. nawozić sposób uśredniony. Warto kupować razem i dużo lepiej używać sprzętu mechanicznego. Mądrze to po prostu współpracując i otwierając się na innowacje. Opinią na temat zmian w podejściu do produkcji dzieli się dr inż. Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy. Materiał powstał podczas prac CORE TEAMU sektora ogrodniczego, Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu.

polska smakuje_pasek (1).jpg
Optymalizacja działań

Nie klastry czterohektarowe, ale jednohektarowe albo mniejsze, tak jak to bardzo często ma miejsce w ogrodnictwie. To samo dotyczy użytkowania wody. Wody mamy tyle ile mamy, ale możemy ją mądrze zagospodarować. Na przykład przez zgromadzenie w glebie, ale do tego potrzebujemy zwiększonej ilość substancji organicznej w glebie. Pamiętajmy, że każdy 1% to jest 160 t wody na hektarze, która nie ucieka, która jest dostępna dla roślin – mówi dr inż. Jerzy Próchnicki.

Lepsze użycie sprzętu mechanicznego 
– Mądrzej produkować, czyli nie mieszać głęboko gleby, nie natleniać jej bardzo głęboko, bo to niszczy substancję organiczną, zaburza życie glebowe. Warto spulchniać głęboko, a mieszać tylko zewnętrznie, po wierzchu, i mądrzej zarządzać patogenami, które będą się w tym czasie pojawiały. Z tym będzie mieli chyba jeden z największych problemów – przewiduje dr Próchnicki.

Współpraca i jeszcze raz współpraca

Mądrze to znaczy współpracując. Przykładowo, jeżeli mamy dwóch sąsiadów, którzy robią w tym samym czasie takie same zakupy, naprawdę nie ma potrzeby wysłania dwóch ciągników do dystrybutora po nawozy. Jeżeli może to przywieźć jeden transport to trzeba się dogadać. Nie każdy rolnik, który ma 50 ha, musi mieć kombajn. On ma sens gdy jest 150-200 ha. Trzeba się dogadać. Być może warto kupować razem? Warto organizować razem? To mniej kosztuje, daje dużo lepszy efekt – dużo lepsze wykorzystanie sprzętu i mniejsze obciążenia finansowe na każdą jednostkę produktu.
Mądrze produkować to jak dobrze robić biznes

Na pewno dużo łatwiej będzie gospodarować współpracując. Korzystając z tak zwanych umiejętności miękkich, czyli otwartej komunikacji, wymiany doświadczeń, negocjacji, w których dwie strony są wygrane. Trudniej będzie walcząc pomiędzy sąsiadami – dodaje dr Próchnicki.

Innowacje w rolnictwie
– Innowacje w rolnictwie stają się codziennością. My już czasami nawet nie dostrzegamy, że mamy rzeczy zupełnie nowe, które 5-7 lat temu byłby rewolucyjne. Należy z tego korzystać, tak jak korzystamy w wielu innych dziedzinach życia. Nie upieramy się przy starych technologiach. I to przejdźmy na te, które już są i na te, które będą dopracowywane. One będą nam umożliwiały dużo lepsze zagospodarowanie i lepsze wykorzystanie możliwości, które nam daje nasza gleba, nasza wiedza, możliwości, dostępna energia. Wiele z nich możemy opracować u siebie i eksportować – przekonuje dr Próchnicki.
_

Core Team to powstałe w październiku 2021 roku forum współpracy liderów i ekspertów organizacji branżowych. Przedstawiciele środowisk produkcji, przetwórstwa, nauki i doradztwa, postawili sobie za cel identyfikację wyzwań i ściślejszą współpracę. Zapraszani eksperci pozwalają lepiej zrozumieć aktualne wyzwania sektora.

Okazją do wymiany poglądów było spotkanie organizowane przez Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu. W ramach Core Teamu połączono potencjał sektora owoców i warzyw. Wśród priorytetowych inicjatyw jest upowszechnienie idei produkcji zrównoważonej. Zapewnienie w branży powszechnej i praktycznej informacji na temat Europejskiego Zielonego ładu, nowej WPR i eko-schematów.

Projekt „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja” realizowany jest przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: CORE TEAM Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pogoda od 16 do 22 maja. W nocy będą przymrozki !

Pracownicy do zbioru truskawek z Uzbekistanu i Armenii ?