Mądra produkcja to przede wszystkim optymalizacja wszelkich działań. Musimy zdać sobie sprawę, że nasze technologie są już powoli przestarzałe. Nie można np. nawozić sposób uśredniony. Warto kupować razem i dużo lepiej używać sprzętu mechanicznego. Mądrze to po prostu współpracując i otwierając się na innowacje. Opinią na temat zmian w podejściu do produkcji dzieli się dr inż. Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy. Materiał powstał podczas prac CORE TEAMU sektora ogrodniczego, Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu.
Nie klastry czterohektarowe, ale jednohektarowe albo mniejsze, tak jak to bardzo często ma miejsce w ogrodnictwie. To samo dotyczy użytkowania wody. Wody mamy tyle ile mamy, ale możemy ją mądrze zagospodarować. Na przykład przez zgromadzenie w glebie, ale do tego potrzebujemy zwiększonej ilość substancji organicznej w glebie. Pamiętajmy, że każdy 1% to jest 160 t wody na hektarze, która nie ucieka, która jest dostępna dla roślin – mówi dr inż. Jerzy Próchnicki.
Współpraca i jeszcze raz współpraca
Na pewno dużo łatwiej będzie gospodarować współpracując. Korzystając z tak zwanych umiejętności miękkich, czyli otwartej komunikacji, wymiany doświadczeń, negocjacji, w których dwie strony są wygrane. Trudniej będzie walcząc pomiędzy sąsiadami – dodaje dr Próchnicki.
Core Team to powstałe w październiku 2021 roku forum współpracy liderów i ekspertów organizacji branżowych. Przedstawiciele środowisk produkcji, przetwórstwa, nauki i doradztwa, postawili sobie za cel identyfikację wyzwań i ściślejszą współpracę. Zapraszani eksperci pozwalają lepiej zrozumieć aktualne wyzwania sektora.
Okazją do wymiany poglądów było spotkanie organizowane przez Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu. W ramach Core Teamu połączono potencjał sektora owoców i warzyw. Wśród priorytetowych inicjatyw jest upowszechnienie idei produkcji zrównoważonej. Zapewnienie w branży powszechnej i praktycznej informacji na temat Europejskiego Zielonego ładu, nowej WPR i eko-schematów.
Projekt „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja” realizowany jest przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło: CORE TEAM Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu