w ,

Co stosować na raka drzew owocowych?

Rozpoczął się okres opadania liści na jabłoni, w trakcie tego procesu powstają blizny, które przy mokrej pogodzie stają się powodem infekcji przez grzyba powodującego raka drzew owocowych. Zabiegi fitosanitarne są kluczem do sukcesu w walce z rakiem drzew owocowych w szczególności w sadach gdzie mamy odmiany podatne na tą chorobę.

Ciekawostka: Odmiany najbardziej podatne na raka bakteryjnego to Szmapion, Eliza i Gala.

Jesienią powinniśmy wycinać porażone pędy oraz czyścić zrakowacenia – tą czynność należy wykonać najlepiej przed opadem liści! Czynność ta w ogromnym stopniu ogranicza presję choroby! Porażone pędy należy zlikwidować, nie pozostawiać w sadzie.

Po wycięciu zgorzeli wielu sadowników  zabezpiecza rany w tym celu stosują farbę emulsyjną + Topsin 5%. Zabieg wykonuje się  podczas słonecznej, suchej pogody.

Ciekawostka: Jeśli Wasz sad jest cięty po zbiorze mechanicznie, dobrą alternatywą jest zabieg kaptanem aby zabezpieczyć rany.

Produkty stosowane w walce oraz ograniczaniu raka (bakteryjnego) drzew owocowych:

  • Miedź (Cu) – stosować na początku opadania liści lub po ich opadzie.

tlenochlorek miedzi (50%) : 3-5 kg/ ha

wodorotlenek miedzi (40%): 2-3 kg/ha

  • Topsin 500 SC – stosować na odmiany wrażliwe i podatne na chorobę. Dawka 1,5l – 2l/ha.

Ciekawostka: Topsin możemy zastosować tylko jeden raz w sezonie.

  • Kaptan – stosujemy na odmiany, gdzie kondycja drzew wskazuje iż liście są jeszcze zielone i niewiele liści opadło. Kaptan jest proponowany na odmiany lub drzewa, gdzie jest niska presja choroby. Dawka dla produktów 80% 2,5 -3,5 kg /ha.

 

  • Serenade ASO – stosujemy na odmiany o niskiej presji choroby, jest środkiem grzybobójczym oraz bakteriobójczym, maksymalna ilośc zabiegów 4, dawka 8l/ha, ilośc cieczy roboczej 500-750 l.

 

  • Huwa San – produkt do dezynfekcji ran, posiada właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Badają sprawę czy była zmowa cenowa przy skupie jabłek przemysłowych! Czy była? Co myślicie?

Ważny oprysk jesienią w trakcie opadania liści!