w ,

Co po przymrozku? Giberelina? Perlan Fine / Promalin czy Proheksadion wapnia?

frozen apple blossom

Ostatnie noce przyniosły przymrozki w sadach. Sadownikom zalecamy, aby dokonali lustracji w sadach oraz ocenili szkody. Jeśli szkody występują sadownicy mają do dyspozycji produkty dedykowane w celu poprawienia zawiązywania i podtrzymania przyszłych jabłek.

  • Substancja czynna proheksadion wapnia zastosowana po przymrozku w momencie, kiedy widzimy uszkodzenia, powoduje podtrzymanie przyszłego plonu.
  • Substancja czynna giberelina GA4/7 stosujemy w celu poprawienia zawiązywania i poprawienia jakości jabłek.

Proheksadion wapnia działa dobrze, gdy mamy wykształcone liście. Stosujemy go najczęściej w fazie balona, czasami niektóre odmiany w fazie różowego pąka. Gibereliny stosujemy głównie w kwitnienie. Oba produkty wymagają wyższych temperatur do stosowania.

Jeśli w sadach są duże starty po przymrozku można zastosować Gibereliny GA4+7 w dawkach od 0,2 do o,7 l/h w zależności od odmian. Produkt stosujemy w fazie kiedy widzimy brązowe (NIE CZARNE) uszkodzenia – 48 godzin po przymrozku! Niektórzy sadownicy zamiast Gibereliny stosują GA 4+7 z BA ( benzyloadeniną) [ Perlan Fine / Promalin ] w dawkach 0,2 – 0,3 l/h.

Zabieg Gibereliną lub GA 4+7 z BA można powtórzyć za około tydzień czasu. Nie mieszamy nigdy GA 3 z GA 4+7 oraz nie mieszamy nigdy GA 4+7 z Perlan Fine / Promalin. Gibereliny możemy mieszać z fungicydami ale NIE MIESZAMY Z NAWOZAMI DOLISTNYMI.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

I.K

UDOSTĘPNIJ

Noc z 17 na 18 kwietnia przyniesie spadki do około -5°C.

Przymrozki mogą kosztować branżę wiele strat