W najbliższym czasie będzie realizowanych szereg dużych programów.
W sierpniu rozpocznie się nabór wniosków na wapnowanie gleb, czyli na poprawę ich jakości, co ma znaczący wpływ na uzyskiwane plony. Na to działanie przeznaczamy 300 mln złotych.
W kilku gminach na Mazowszu kończy się pilotażowy program, który wkrótce będzie realizowany w całym kraju – zbiórka odpadów foliowych pochodzenia rolniczego zalegających w gospodarstwach.
Kolejne działanie to uruchomienie 100 mln złotych na usuwanie azbestu, którego jeszcze sporo zostało.
Od sierpnia rusza natomiast program dotyczący małej retencji i systemów nawodnień, a resort żeglugi i gospodarki wodnej będzie realizował kilkumiliardowy program budowy dużych zbiorników retencyjnych.
– Nie czekając na nową perspektywę dokonaliśmy przesunięć i 400 mln złotych będzie przeznaczonych na realizację projektów dotyczących nawodnień w gospodarstwach – poinformował minister.
Minister Rolnictwa: Od sierpnia ruszy program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem!
Dofinansowanie będzie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku młodych rolników będzie to 60%. Dofinansowanie wynosić będzie maksymalnie 100 tysięcy na gospodarstwo.
Zwracając się do samorządowców minister podkreślił ich znaczenie w zaangażowaniu się na rzecz informowania i współdziałania w realizowanych programach.
– Szczególnie istotna jest wasza pomoc przy eliminowaniu pośredników przy sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach – podkreślił minister Ardanowski i dodał, że dla dużych producentów będzie utworzona platforma sprzedażowa, rodzaj giełdy towarowej.
– Dla rolników wprowadziliśmy najlepszą w Europie ustawę o spółdzielniach rolniczych – przypomniał minister.
Szef resortu zwrócił uwagę, że obecnie jest to podstawowy warunek dalszego rozwoju rolnictwa, gdyż pojedynczy rolnik ma coraz mniejsze szanse na rynku. Wskazał również na korzyści związane z rolniczym handlem detalicznym, sprzedażą bezpośrednią oraz produkcją marginalną, ograniczoną i lokalną.
– Są jednak i takie gminy, czy powiaty, w których nie ma ani jednego rolnika korzystającego z tych rozwiązań i to także jest zadanie dla samorządów – zaznaczył minister.
Szef resortu zaapelował ponadto o wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich. W tej chwili zarejestrowanych jest około 7500 kół. Korzystają one ze wsparcia finansowego i z powodzeniem realizują szereg bardzo ciekawych inicjatyw.
czyli państwowa kasa dla środowisk PiSu 🙁