w

Co decyduje o sukcesie w uprawie grusz?

Ze statystyk wynika, że w ostatnich 12 latach powierzchnia uprawy gruszek w Polsce zmniejszyła się niemal dwukrotnie – z 11,7 tys. ha w 2011 roku do 5,5 tys. ha w 2022, ale w ostatnich latach trend zmienił się i rośnie nie tylko areał uprawy, ale i poziom plonów – czytamy w informacji podanej na portalu ZOOM NA WIEŚ

Plantatorów do zakładania sadów gruszowych zachęca znacznie wyższa cena zbytu gruszek deserowych i większa ich stabilność upraw. Bo spada produkcja grusz na południu Europy.

– Podobnie jak w przypadku owoców miękkich, na przykład malin, które mają obecnie na rynku swoje pięć minut, warto zainteresować się sadem gruszowym. Szczególnie dotyczy to odmiany konferencja – mówi Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, który był obecny na Spotkaniu Sadowniczym w Sandomierzu.

Konferencja jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych na świecie odmian gruszy. Ma słodkie, smaczne i aromatyczne owoce. Najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej, żyznej, o lekko kwaśnym pH. Lubi stanowiska słoneczne, które zapewniają optymalny rozwój owoców. W Polsce jest średnio odporna na mrozy, dlatego można ją uprawiać w większości regionów kraju.

Co decyduje o sukcesie w uprawie grusz?

Przede wszystkim jest wybór stanowiska, który w przypadku złej decyzji może wygenerować przy prowadzeniu sadu znacznie wyższe koszty pielęgnacji, nawożenia, ochrony. W kosztach założenia sadu gruszowego są dwie najbardziej kosztowne inwestycje: koszt zakupu drzewek i konstrukcja rusztowania i uznawany za niezbędny – koszt osłon. Koszt zakupu drzewek zależy od sposobu formowania korony.

Drugim kosztownym elementem przy zakładaniu sadu gruszowego są konstrukcje rusztowania dla drzewek. W zależności od systemu uprawy oraz rodzaju konstrukcji mogą się one znacznie różnić. Ponadto, im większa gęstość sadzenia drzewek i liczba wyprowadzanych przewodników, tym większe będą nakłady na zakup tyczek, palików bambusowych, drutu, akcesoriów montażowych, elementów usztywniających konstrukcję.

Trzeci – konieczny – element to konstrukcje osłon przeciwgradowych i antyprzymrozkowych, ponieważ w naszym klimacie uprawa grusz jest narażona na dużo większe ryzyko niż uprawa jabłoni.

źródło: Radio Kielce / ZOOM NA WIEŚ

UDOSTĘPNIJ

Najczęstsze przyczyny wypadków w gospodarstwach

Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny nawozów posypowych na terenach sadowniczych!