w ,

Ciepła zima jest ogromnym zagrożeniem dla pszczół!

Coraz wyższe temperatury w okresie zimowym zaburzają cykl życia pszczół. Zdezorientowane panującą aurą owady wylatują z uli. Nie tylko narażają się na zamarznięcie, ale nawet po powrocie do ula, stają się bardziej podatne na choroby.

Pszczoły są owadami, których ciała muszą być utrzymywane w temperaturze powyżej 8 stopni Celsjusza. Pojedyncze zapylacze nie przetrwałyby zimy, jednak dzięki zwartej grupie w ulu mogą zbić się w tzw. kłąb zimowy utrzymujący temperaturę w wysokości 33 stopni Celsjusza. Wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz ula, pszczoły podwyższają ją lub obniżają w jego wnętrzu.

O tej porze roku pszczoły powinny więc zapadać w płytki letarg. Niestety dzieje się inaczej – wysokie temperatury panujące w Polsce ogłupiają owady, zaburzając ich roczny rytm. W konsekwencji zdezorientowane opuszczają ule.

Pszczoły są pobudzone, rozwijają się, konsumują więcej miodu, przez to niestety zapychają swój układ pokarmowy i są bardziej podatne na wszystkie choroby – mówi pszczelarz Krzysztof Tokajuk.

W sytuacji gdy następuje gwałtowne ochłodzenie, pszczoły znajdujące się poza ulem drętwieją, co w efekcie prowadzi do ich śmierci.  Pszczelarze którzy posiadają pomieszczenia chłodnicze bardzo często zabierają ule czy całe rodziny pszczół na okres „ciepłej zimy” do chłodni aby zapobiegać opuszczaniu uli przez pszczoły.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pracodawcy: Od 1 stycznia 2020 r. stawka godzinowa wynosi 17 zł brutto?!

Chroniąc rośliny, chronisz życie – Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin 2020

Wróć do góry